PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 34 Uwarunkowania rynkowe rozwoju Mikro i małych przedsiębiorstw Mikrofirma 2009 | 364--371
Tytuł artykułu

Podstawowe formy wsparcia przedsiębiorczości osób niepełnosprawnych ze środków państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Mainly Forms Support of the Handicapped Entrepreneurs From State Fund of Rehabilitation Handicapped Persons
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polska jako kraj, w którym działania na rzecz osób niepełnosprawnych mają już wieloletnią historię, może pochwalić się wypracowaną własną polityką na rzecz integracji społecznej i zawodowej tej dość licznej grupy społecznej. O tym, że niepełnosprawność nie powinna być przeszkodą w aktywnym uczestniczeniu w życiu społecznym i gospodarczym nie trzeba chyba nikogo szczególnie przekonywać. Pomimo tego, ciągle przeważająca część społeczności osób niepełnosprawnych znajduje się na marginesie życia społecznego i zawodowego, cierpiąc z powodu braku pracy, trudności w komunikowaniu się i braku możliwości realizacji własnych marzeń. Według spisów narodowych ludności, liczba osób niepełnosprawnych systematycznie się zwiększa. W 1988 roku liczba osób niepełnosprawnych wynosiła 3735,5 tys. co stanowiło 9,9% ludności kraju. W 2002 roku, według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności, ustalono liczbę osób niepełnosprawnych w Polsce na poziomie 5456,7 tys., co stanowiło 14,3% ludności kraju. W stosunku do 1988 roku, kiedy to przeprowadzono poprzedni spis ludności Polski, liczba ta wzrosła o 1721,2 tys. osób, to jest prawie o połowę. Zbiorowość osób niepełnosprawnych z prawnie orzeczoną niepełnosprawnością, liczyła w 2002 roku 4450,1 tys. osób, co oznaczało wzrost o 36,6% w porównaniu do 1988 roku1. Pod tym względem nie różnimy się od większości krajów europejskich (w społeczeństwach krajów Unii Europejskiej około 15% populacji to osoby niepełnosprawne). (fragment tekstu)
EN
The handicapped persons are small activity of employment and they require special treatments by state. Subsidizing employ himself is one of methods of activation handicapped persons. This instrument was introduced in November 2007 year in place of loans on business beginning. In the author's opinion, new conditions of funding the handicapped person's enterprises are more profitable for them, than be applied previously. (original abstract)
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171365643

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.