PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 39 Finanse 2009 - teoria i praktyka. Finanse przedsiębiorstw | 260--270
Tytuł artykułu

Płynność a rentowność - wyniki badań empirycznych polskich podmiotów gospodarczych za okres 1995-2007

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Liquidity and Profitability - Results of Empirical Examination of Polish Entities In The Period 1995-2007
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie istniejących zależności pomiędzy rentownością a płynnością polskich podmiotów gospodarczych1. Wysokie wskaźniki rentowności powinny przełożyć się na brak problemów z regulowaniem zobowiązań. Z drugiej strony niska rentowność, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, może przekładać się na mniejsze wpływy gotówkowe, a tym samym na pojawianie się problemów z płynnością. Powyższe tezy są, jak się wydaje, na tyle oczywiste, że znajdują powszechną akceptację przez teoretyków jak i praktyków zajmujących się finansami. Bardziej problematyczne jest oddziaływanie płynności na rentowność, zwłaszcza w kontekście tezy, że wysokie wskaźniki płynności mogą świadczyć o nieefektywności, co może przełożyć się na pogorszenie rentowności. Z drugiej strony agresywne zarządzanie kapitałem obrotowym powinno sprzyjać poprawie efektywności, a co za tym idzie poprawie wskaźników rentowności. Równocześnie jednak niski poziom aktywów obrotowych w stosunku do zobowiązań bieżących wiąże się ze wzrastającym ryzykiem utraty płynności, co może przełożyć się na pogorszenie rentowności oraz znaczące problemy z kontynuacją działalności. (abstrakt autora)
EN
The aim of this article was to present the existing relationships between profitability and liquidity ratios of polish entities. In this article we focused on these relationships in polish entities and in two biggest branches: processing industry and distribution in years 1995-2007. From presented analysis we came to the conclusion that there is strong positive correlation between liquidity and profitability rations and statistical measurement used in financial liquidity assessment. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Bibliografia
  • T. Maślanka: Przepływy pieniężne w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw. Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2008.
  • T. Jachna: Wykorzystanie sprawozdania F-01 w krótkookresowym zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa. "Zeszyty Naukowe AE w Krakowie", nr 451/1995, s. 99-111.
  • R.A. Brealey, S.C. Myers: Podstawy finansów przedsiębiorstw. T. II, WN PWN, Warszawa 1999, s. 1095.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171366265

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.