PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 39 Finanse 2009 - teoria i praktyka. Finanse przedsiębiorstw | 359--366
Tytuł artykułu

Wykorzystanie bodźców podatkowych wspierających działalność B+R przedsiębiorstw w aspekcie międzynarodowej konkurencji podatkowej

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
R&D Tax Incentives and the International Tax Competition
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Od momentu przyjęcia przez Radę Europejską Strategii Lizbońskiej szczególnym punktem zainteresowania państw członkowskich Unii Europejskiej stało się stymulowanie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) przedsiębiorstw. Jednocześnie w okresie ostatnich 10 lat tak w krajach należących do UE jak i OECD zauważalna jest tendencja do stopniowego przenoszenia punktu ciężkości w stymulowaniu działalności B+R z instrumentów o charakterze bezpośrednim na instrumenty podatkowe. W 2005 roku z funduszy rządowych finansowano bezpośrednio przeciętnie 7% działań badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw, w 1995 roku wskaźnik ten wynosił 11%. W 2008 roku 21 krajów OECD stosowało ulgi podatkowe w odniesieniu do tego rodzaju działań, gdy w 1995 roku takich państw było zaledwie 121. W związku z powyższą tendencją rodzi się zatem pytanie, co skłania rządy do zmiany polityki wspierania działalności badawczo-rozwojowej. Znalezienie jednoznacznej odpowiedzi na tak postawioną kwestię nie jest proste. Możliwych przyczyn przeorientowania polityki wspierania działalności B+R można doszukiwać się w dążeniu państw do wykorzystywania instrumentów o charakterze niedyskryminującym. Uważa się bowiem, że bezpośrednie instrumenty wsparcia skierowane są zwykle do niewielkiej grupy podmiotów, co prowadzi do ich uprzywilejowania. Instrumenty podatkowe mają natomiast bardzo szerokie spektrum oddziaływania. (fragment tekstu)
EN
Recent years have seen a shift from direct public funding of business R&D towards indirect funding. One of possible reasons of this process is international tax competition. The aim of this article is to examine if tax incentives can attract foreign investors that finance domestic investments in R&D. (original abstract)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • J.D. Wilson: Theories of tax competition. National Tax Journal, June 1999, s. 269.
  • K.C. Stewart, M.C. Webb: Capital taxation, globalization, an international tax competition. Working Paper EWP.
  • R.E. Baldwin, P. Krugman: Agglomeration, integration and tax harmonization. NBER Working Paper, nr 9290, s. 1.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171366287

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.