PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 39 Finanse 2009 - teoria i praktyka. Finanse przedsiębiorstw | 367--373
Tytuł artykułu

Przyjazny system podatkowy jako czynnik wspomagający rozwój małych i średnich przedsiębiorstw

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
A Friendly Fiscal System as the Supporting Factor for the Development Of SMSC
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dynamiczny rozwój sektora MSP jest zjawiskiem charakterystycznym dla gospodarki wolnorynkowej. Pozwala na szybki rozwój i poszukiwanie dróg odrabiania zaległości technologicznych i rozwojowych. Małe podmioty są bowiem z założenia bardziej ekspansywne i mogą się elastyczniej dostosowywać do zmieniających się sytuacji rynkowych. Należy jednak pamiętać, że podmioty te funkcjonują w sposób odmienny od firm dużych, gdzie wykształcone są wszystkie struktury zarządcze, analityczne, marketingowe i księgowe. Funkcjonują one najczęściej w oparciu o pomysłodawcę całego biznesu, który musi być menedżerem, księgowym, prawnikiem i marketingowcem jednocześnie. Jeżeli dołożymy do tego, że MSP funkcjonują w oparciu o ograniczone środki właściciela, to możemy stwierdzić, że nie jest łatwo o przetrwanie i szybki rozwój firm z tego sektora. Przeprowadzone analizy i badania bezpośrednie wykazały, że podstawowym czynnikiem w rozwoju małej firmy jest zatrudnianie kolejnych pracowników. To oni tworzą w firmie wartość dodaną, ponieważ prawie zawsze w tej grupie firm występuje niedobór kapitału, a mały przedsiębiorca praktycznie nie może uzyskać kredytu, względnie innego zewnętrznego wsparcia, na realizację często genialnych pomysłów biznesowych. Nie posiada on ani wymaganego majątku, ani też historii i gwarancji kredytowych, które są niezbędne w rozmowach z bankiem. Dlatego tak mały jest współczynnik przeżycia tych firm oraz istnieje duże ryzyko upadłości małych firm. O tym, że zagrożenie upadłością nie jest wymysłem teoretycznym niech świadczy fakt, że w miesiącu styczniu 2009 roku np. na Węgrzech upadło 6200 MSP. W Polsce oficjalne statystyki mówią jedynie o 411 upadłościach w roku 2008 i około 1000 upadłości, które przewiduje się w 2009 roku. (fragment tekstu)
EN
The development of the small and middle sized companies (SMSC) meets barriers in some cases leading those to bankruptcy. In this paper some major of those barriers are presented, including fiscal ones. Describing the quality details of fiscal barriers, it was particularly mentioned, of the user friendly fiscal system, that should make functioning of SMSC easier. In this range it is still much to do, to improve the polish fiscal system, and proposals from SMSC are much more important while recession is in place. (original abstract)
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • J. Grobicki: Bandażowanie rzeczywistości, http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,6319076, Bandazowanie_rzeczywistosci.html.
  • T. Famulska: Teoretyczne i praktyczne aspekty funkcjonowania podatku od wartości dodanej. AE Katowice 2007, s. 127.
  • B. Walczaka: Polityka fiskalna państwa w ocenie mikro i małych przedsiębiorstw województwa zachodniopomorskiego. [W:] Uwarunkowania rynkowe rozwoju mikro i małych przedsiębiorstw. Red. A. Bielawska. MIKROFIRMA 2007, s. 355-362.
  • C. Kosikowski: Stabilność prawa podatkowego. [W:] Polski system podatkowy Założenia a praktyka. Red. A. Pomorska. Wyd. UMCS, Lublin 2004, s. 22.
  • F. Grądalski: Teoretyczne i praktyczne aspekty rachunku kosztów fiskalizmu - przykład Polski. [W:] Szkice ze współczesnej teorii ekonomii. Red. W. Pacho. SGH, Warszawa 2005, s. 59-61.
  • Z. Hockuba: Jak utrzymać szybkie tempo wzrostu gospodarczego. "Rzeczpospolita" z 23 marca 2007 r., s. B8.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171366289

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.