PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 37 Finanse 2009 - teoria i praktyka : Finanse publiczne II | 63--71
Tytuł artykułu

Koncepcja wyceny i ewidencji księgowej wydatków (kosztów) w budżetowaniu zadaniowym

Warianty tytułu
The Concept of Assessment and Bookkeeping Records of the Expenses (Costs) in Performance Based Budgeting
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Reforma budżetu państwa w zakresie budżetowania zadaniowego pociąga za sobą szereg trudności do rozwiązania, w tym z zakresu rachunkowości. Jednostki budżetowe powinny dokonać wyboru optymalnego dla siebie rozwiązania, które pozwoli na realizację głównych celów1, do których zalicza się między innymi: skuteczność, efektywność, przejrzystość. Nie można mówić o efektywności, jeżeli nie są znane dokładne koszty realizowanych zadań zarówno w fazie planowania, jak i w trakcie wykonywania budżetu2. Analogicznie przejrzystość dotyczyć będzie również sposobu księgowania budżetu zadaniowego w sposób uławiający wieloprzekrojową analizę czynników wpływających na wydatek (koszt) zadań. Celem artykułu jest prezentacja koncepcji rachunkowości zadaniowej. Autor przedstawił koncepcje układu kalkulacyjnego wydatków oraz ich rozliczania, a także zaprezentował nowatorski sposób ewidencji wydatków (kosztów) na potrzeby budżetowania zadaniowego w sektorze publicznym.(fragment tekstu)
EN
The article presents the concept of performance based accounting. The author presents the concept of cost calculation system and cost accounting and introduces the innovative way of recording the expenses (costs) which is intended to meet the needs of performance based budgeting in public sector.(original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • S. Owsiak: Finanse publiczne. Teoria i praktyka. PWN, Warszawa 2001.
  • Nowe zarządzanie publiczne - skuteczność i efektywność. Red. T. Lubińska. Difin, Warszawa 2009.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171367763

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.