PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | nr 595 Zarządzanie i finanse podmiotów sektora publicznego | 89--105
Tytuł artykułu

Analiza i ocena wskaźnika PPS w wybranych miastach Unii Europejskiej wobec celów rozwoju zawartych w strategii Europa 2020

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rozszerzenie Unii Europejskiej (UE) w 2004 r. stało się istotnym punktem wyjścia wielotorowych przemian społeczno-gospodarczych w dotychczasowych procesach integracyjnych w Europie. Proces ten miał swój szczególny wymiar, ponieważ dotyczył włączenia do struktur UE nowych państw, które w stosunkowo niedawnej przeszłości realizowały całkowicie odmienny model gospodarki opartej na zasadach centralnego administrowania państwem oraz państwowej własności środków publicznych. Wspomniane rozszerzenie wiązało się zatem z włączeniem w struktury istniejącej UE - jako stowarzyszenia państw o profilu gospodarki rynkowej - krajów, które po okresie transformacji społeczno-gospodarczej i ukształtowaniu nowych podstaw gospodarowania również włączyły się w nurt gospodarki rynkowej. Integracja europejska oznaczała zatem całkowicie nowy wymiar współpracy europejskiej w wielu zakresach. Integracja ta stanowiła ogromne wyzwanie zarówno dla ówczesnych członków Unii Europejskiej (UE-15), jak dla państw Europejskiej nadal pozostają ważnymi ogniwami w strukturze gospodarczej. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • "Europe 2020", A Strategy for Smart, Sustainable and Inclusive Growth, Communication from the Commission, CC)M(2010) 2020, Brussels 2010.
  • Flood R.L., Jackson M.C., Creative Problem Solving. Total Systems Intervention, John Wiley & Sons, New York 1991.
  • Grosse T.G., Doświadczenia strategii lizbońskiej - perspektywy Strategii "Europa 2020":kontynuacji i zmianach w polityce UE, "Zarządzanie Publiczne" 2010, nr 1, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Małopolska Szkoła Administracji Publicznej w Krakowie, Kraków 2011.
  • Ocena strategii lizbońskiej, Dokument roboczy Służb Komisji, SEK(2010) 114 wersja ostateczna, Bruksela 2010.
  • Polska w Unii Europejskiej 2004-2014, GUS, Warszawa 2014.
  • Swann G.M.P., The Economics of Innovation, wstęp Elgar E., Northampton, M.A. USA 2009.
  • The Measure of GDP per capita In Purchasing Power of Standard PPS, OECD, Paris 2002.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171368513

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.