PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 25 Działania informacyjne członków gospodarstwa domowego a jego zachowania gospodarcze | 237--251
Tytuł artykułu

Małych Mary i Marysi pierwsze spotkania z ekonomią. Specyfika początków edukacji ekonomicznej na przykładzie wiedzy o społeczeństwie w polskim gimnazjum i przedmiotu citizenship w angielskiej secondary school

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Little Mary's and Marysia's First Encounters with Economics
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Pierwsze spotkania z ekonomią mają bardzo duże znaczenie w przyszłym podejściu do poznawanej dziedziny. W Polsce i Wielkiej Brytanii odbywają się w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie/citizenship w gimnazjum/upper secondary school. Jednak modele nauczania, mimo podobnych treści, różnią się znacząco. W naszym kraju stawiamy bardziej na teoretyczne aspekty wiedzy, w Wielkiej Brytanii nauczanie koncentruje się wokół spraw codziennych i funkcjonowania zasad ekonomicznych w społeczeństwie poprzez wykorzystywanie metod aktywnych. Dzięki reformie programowej podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie w polskich gimnazjach zaczyna się pojawiać coraz więcej metod aktywizujących ucznia. Te działania być może pomogą w zrozumieniu zasad świata ekonomii funkcjonujących w świecie demokratycznym. (abstrakt oryginalny)
EN
The specificity of teaching economics in knowledge about the society classes in the Polish lower secondary school and citizenship classes in the English secondary school The very first lessons in economics are very important as they have an impact on the future attitude to this discipline. Sadly, in our country, very often we use traditional methods which get down to theoretical aspects to economy. In Great Britain in upper secondary education during citizenship lessons students learn a lot about economic aspects of a democratic society by means of numerous case studies and active methods. Thanks to the reform of the curricula in Poland, more often methods which engage students are applied. Maybe that could help with understanding economic aspects of living in our democratic society. (original abstract)
Twórcy
autor
 • Uniwersytet Wrocławski
Bibliografia
 • Brząkalik J., Królikowski J., To jest ważne... Przewodnik metodyczny do podręczników wiedzy o społeczeństwie w gimnazjum, Wyd. JUKA, Warszawa 2001.
 • Brząkalik K., Pracuję, zarabiam, gospodaruję. Wiedza o społeczeństwie. Podręcznik z ćwiczeniami dla gimnazjum. To jest ważne..., Wyd. JUKA, Warszawa 2002.
 • Business studies online, http://www.businessstudiesonline.co.uk/ [2.04.2011].
 • Citizenship Foundation, http://www.citizenshipfoundation.org.uk/ [2.04.2011].
 • Citizenship. Programme of Study for Key Stage 4, Qualifications and Curriculum Authority, London 2007.
 • Dixit A., Restoring Fun to Game Theory, w: Teaching Economics. More Alternatives to Chalk and Talk, red. W.E. Becker, M. Watts, S.R. Becker, Edward Elgar Pub. Ltd., Cheltenham 2006.
 • Dubiecka A., Góralewicz Z., Działam aktywnie. Wychowanie do aktywnego udziału w życiu gospodarczym. Program nauczania, WSiP, Warszawa 2002.
 • Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, www.junior.org.pl/pl [2.04.2011].
 • GSCE Business Suite, OCR Customer Contact Centre, Cambridge 2008.
 • Janicka I., Kucia A., Maćkowski T., Dziś i jutro. Wiedza o społeczeństwie - podręcznik z ćwiczeniami dla klas I-III gimnazjum. Część 1, Wyd. Nowa Era, Warszawa 2009.
 • Kryszk K., Kryszk R., Program nauczania. Wiedza o społeczeństwie I-III. Wychowanie obywatelskie i wychowanie do aktywnego udziału w życiu gospodarczym, Wyd. M. Rożak, Gdańsk 2001.
 • Maj T., Jakunowski W., Program nauczania. Wychowanie do aktywnego udziału w życiu gospodarczym. Moduł przedmiotu wiedza o społeczeństwie, WSiP, Warszawa 1999.
 • Marciniak Z., O potrzebie reformy programowej kształcenia ogólnego, w: Podstawa programowa z komentarzami. Tom 4. Edukacja historyczna i obywatelska w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia, MEN, Warszawa 2008.
 • Osborne E., Yates S., 21st Century Citizenship and PSHE. Book 2, Folens Pub., Dunstable 2006.
 • Pacewicz A., Waśkiewicz A., Komentarz do podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie, w: Podstawa programowa z komentarzami, t. 4: Edukacja historyczna i obywatelska w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia, MEN, Warszawa 2008.
 • Piwek A., Zrozumieć naturę brytyjskości. Specyfika edukacji obywatelskiej w angielskiej secondary school, w: Edukacja obywatelska we współczesnej szkole, red. S. Kilian, Wyd. UP im. KEN w Krakowie, Kraków 2010.
 • Podstawa programowa do ekonomii w praktyce, w: Podstawa programowa z komentarzami, t. 4: Edukacja historyczna i obywatelska w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia, MEN, Warszawa 2008.
 • Podstawa programowa do podstaw przedsiębiorczości - IV etap edukacyjny, w: Podstawa programowa z komentarzami, t. 4: Edukacja historyczna i obywatelska w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia, MEN, Warszawa 2008.
 • Podstawa programowa do wiedzy o społeczeństwie - III etap edukacyjny, w: Podstawa programowa z komentarzami, t. 4: Edukacja historyczna i obywatelska w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia, MEN, Warszawa 2008.
 • Podstawa programowa podstaw przedsiębiorczości dla liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i techników. Załącznik nr 4 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, w: Poradnik dla nauczyciela. Podstawy przedsiębiorczości w pytaniach i odpowiedziach, red. R. Sobiecki, Warszawa 2004, wersja online: http://edukacja.difin.pl/EDUKACJA/awans_zawodowy_nauczycieli/przewodnik_metody czny/poradnik_podstawy_przedsiebiorczosci.pdf [2.04.2011].
 • PSHE: Economic wellbeing and financial capability. Programme of study (non-statuory) for key stage 4, Qualifications and Curriculum Authority, London 2007.
 • Seiter D.M., Teaching and Learning Economics, http://www.ericdigests.org/pre-9210/economics.htm, [2.04.2011].
 • Teaching Business, http://www.teachingbusiness.co.uk/index-3.html [2.04.2011].
 • Thorpe T., Nakhimoff J., OCR Citizenship Studies for GSCE Short and Full Courses, Hodder Education Publising House & Citizenship Foundation, London 2009.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171368925

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.