PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 7 Transport Historia i Współczesność | 35--40
Tytuł artykułu

Proste metody zabezpieczania ryzyka kursu walut

Warianty tytułu
Einfache Methoden zur Absicherung des Wechselkursrisikos
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Udział w zagranicznym obrocie gospodarczym to duże wyzwanie dla każdego przedsiębiorstwa. Internacjonalizacja w porównaniu z działalnością na rynku krajowym stwarza szanse na uzyskanie dodatkowych korzyści, np. w zakresie rentowności, ale jednocześnie powoduje wzrost ryzyka. Pojawiają się rodzaje ryzyka nie znane przedsiębiorstwom działającym tylko na rynku krajowym. Takim specyficznym rodzajem ryzyka, szczególnie dotkliwie odczuwanym przez uczestników transakcji międzynarodowych, jest ryzyko kursu walut. Upraszczając, można powiedzieć, że ten rodzaj ryzyka polega na niebezpieczeństwie wystąpienia sytuacji, w której na skutek przeliczenia waluty krajowej na walutę obcą lub waluty obcej na walutę krajową wynik działalności przedsiębiorstwa ulegnie pogorszeniu, a przy niekorzystnym zbiegu okoliczności może nawet dojść do niewypłacalności. Zmieniające się kursy walut mają bowiem w długim okresie znacznie większy wpływ na wynik finansowy przedsiębiorstwa niż jakikolwiek inny czynnik. Dlatego racjonalnie działające przedsiębiorstwo powinno zarządzać swoim ryzykiem kursowym. Jego celem powinno być zmniejszenie, przy możliwie ograniczonych kosztach własnych, wpływu wahań kursów walut na zmianę -mierzonej w walucie krajowej (walucie fakturowania transakcji) - wartości strumieni finansowych(fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • A. Bielawska, Finanse zagraniczne MSP Wybrane problemy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, s. 140.
  • A. Szopa, Hedging naturalny, "Rynek terminowy" 1998, nr 2.
  • K. Zabielski, Finanse międzynarodowe, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999, s. 66 -71
  • H. Zadora, Strategie przedsiębiorstwa a ryzyko, w: Strategie finansowe przedsiębiorstw w sytuacjach ryzykownych, G. Łukasik (red.), Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, Katowice 2004, s. 51
  • D. Bennett, Ryzyko walutowe, Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 2000, s. 86-94.
  • "Rzeczpospolita" 2009, nr 14 (8219), "Ekonomia & Rynek'.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171371369

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.