PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 7 Transport Historia i Współczesność | 41--52
Tytuł artykułu

Rozwój transportu samochodowego w Polsce w latach 1978-2006

Autorzy
Warianty tytułu
Development of the Road Transport in Poland in the Years 1978-2006
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rozwój społeczno-gospodarczy Polski do 1989 roku opiera się na strategii, w której dominuje tendencja do nadrabiania opóźnień w stosunku do rozwiniętych gospodarczo krajów Europy Zachodniej. Stwierdzenie to można również odnieść do systemu transportowego, stanowiącego jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki narodowej. Aktualnie w procesie transformacji gospodarczej polskie przedsiębiorstwa transportowe poddawane są ciągłym przemianom modernizacyjnym, które w pierwszym okresie związane były z przejściem od zasad gospodarki nakazowo-rozdzielczej do zasad gospodarki rynkowej, a od maja 2004 roku z dostosowaniem się do pełnych reguł obowiązujących w Unii Europejskiej. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej związane jest z intensywnymi zmianami prawnymi, organizacyjnymi, technicznymi i ekonomicznymi w transporcie jako dziale gospodarki narodowej, a przede wszystkim w sektorze przedsiębiorstw transportowych, świadczących usługi zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Zmieniają się warunki ich funkcjonowania, warunki pracy i zasady zarządzania. Nowe warunki tworzyć będzie w Polsce wdrażane prawo wspólnotowe, a także uwarunkowania wynikające z reguł i zasad gospodarki rynkowej (prawo własności, konkurencja, przedsiębiorczość itd.).(fragment tekstu)
EN
In the article author presents the role of road transport in national economy, the meaning of road transport. Statistical analysis of goods road transport, road transport performance and road infrastructure in the years 1978-2006 are presented. During these years Polish transport enterprises are being subjected to constant modernization transformations and from May 2004 to alignment with EU norms and standards(author's abstract)
Słowa kluczowe
Twórcy
autor
  • Akademia Morska w Szczecinie
Bibliografia
  • brak
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171371383

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.