PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 7 Transport Historia i Współczesność | 105--112
Tytuł artykułu

Związki między ekonomią a historią

Warianty tytułu
Zusammenhange Zwischen Ókonomie und Wirtschaftsgeschichte
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Istnieją dwa dość odmienne poglądy na temat roli historii w życiu. Autorem pierwszego byl Cyceron (Marcus lullius Cicero, 106 p.n.e.-43 p.n.e.), który twierdził, że historia jest pamięcią życia, nauczycielką życia (Historia vita memoriae, magistra vitae). Wiele lat później Georg Wilhelm Friedrich Hcgel (1770-1831) zauważył, że: "Doświadczenie i historia uczą, że ani lud ani rządy nigdy niczego się z historii nie nauczyły i nigdy nie postępowały według nauk, które należało by z niej czerpać". Dodajmy, że Hegel nie sądził, aby miało to być wynikiem jakiejś niepoprawnej ludzkiej głupoty. W gruncie rzeczy chodzi o to, że w wiedzy o przeszłych faktach nie możemy znaleźć instrukcji dla działań przyszłych -dzieje bowiem nie są cyklicznym powrotem, a określone rozwiązania ustrojowe mogą funkcjonować tylko w obrębie określonej epoki1. Komu należy przyznać rację - Cyceronowi czy Heglowi? Czy tylko jeden z nich ma wyłączną rację, czy żaden jej nie ma, a może obaj mają ją po trochu? Nie próbując udzielić odpowiedzi uniwersalnej, ograniczmy się jedynie do życia gospodarczego oraz nauki ekonomii. Czy dla współczesnych ekonomistów (teoretyków i praktyków) końca pierwszej dekady XXI wieku historia jest (bywa) nauczycielką życia, czy też zachowują się oni tak, jakby z historii (kryzysów finansowych, spekulacji, giełd papierów wartościowych, banków inwestycyjnych i komercyjnych) niczego się nie nauczyli?(fragment tekstu)
Słowa kluczowe
PL
EN
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • M.N. Jakubowski, Historia a filozofia historii w koncepcji Hegla, "Filo-Sofija" 2001, nr I, s. 169 i dalsze
  • S. Ossowski, O osobliwościach nauk społecznych, Warszawa 2001; J.G. Kemeny, Nauka w oczach filozofa, Warszawa 1967, s. 245 i dalsze.
  • H. Fourastie, Perspektywy ekonomii współczesnej, w: Myśli przewodnie. Warszawa 1972, s. 172.
  • E. Nagel, Struktura nauki. Warszawa 1970, s. 394.
  • E.V. i J.H. Bowden, Ekonomia. Nauka zdrowego rozsądku, Warszawa 2002, s. 250-252.
  • S. Żurawicki, Ekonomia polityczna a matematyka, Warszawa 1961, s. 12,
  • Zarys dziejów myśli ekonomicznej, Wrocław 1965, s. 11-12 oraz Metodologiczne problemy nauk ekonomicznych. Warszawa 1969, s. 53 i dalsze
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171371745

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.