PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 29 V Forum Samorządowe. Samorząd Terytorialny w Zintegrowanej Europie | 66--73
Tytuł artykułu

Źródła korupcji w polskim sektorze publicznym

Autorzy
Warianty tytułu
The Sources of Corruption in Polish Public Sector
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Problem korupcji stał się w ostatnich latach jednym z szerzej omawianych zjawisk społecznych. O korupcji pisze się i mówi wiele, jednak zazwyczaj robią to publicyści i komentatorzy życia publicznego. Korupcja stała się tematem szeroko opisywanym przez media, rzadziej przez badaczy życia społecznego. Tymczasem zjawisko to ewoluowało i coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania nie tylko socjologów i prawników, lecz także ekonomistów. Dzieje się tak dlatego, iż towarzyszy ono wszelkim procesom gospodarczym i to zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, a także na ich styku. W niektórych aspektach wymiany gospodarczej korupcja uzupełnia lub też całkowicie zastępuje mechanizm rynkowy. W takim ujęciu jest ona procesem dokonującym się w sposób ciągły i w praktyce niemożliwym do wyeliminowania. Jednak natężenie korupcji różni się w poszczególnych rejonach świata, w zależności od wielu uwarunkowań politycznych, historycznych, gospodarczych, kulturalnych i społecznych. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie źródeł korupcji w polskim sektorze publicznym. Nasz kraj jest bowiem postrzegany jako jeden z bardziej skorumpowanych w Unii Europejskiej, a w komentarzach prasowych wskazuje się na sferę publiczną jako odpowiedzialną za taki stan rzeczy. Autor stawia tezę, iż korupcja jest naturalnym zjawiskiem społecznym, którego nie można wyeliminować, a wyższy jej poziom w Polsce związany jest z czynnikami instytucjonalnymi oraz kulturowymi. Kolejną tezą jest stwierdzenie, iż korupcja nie jest wyłączną domeną sektora publicznego, lecz wynika z naturalnych skłonności człowieka do maksymalizowania indywidualnych korzyści przy możliwie jak najniższych kosztach(fragment tekstu)
EN
Corruption has becomc one of the higgest issues in public debate. In Poland bribery applies ma i n ly to public sector. The aim of this paper is to point ihe causes of the corruption in the polish public sector. Corruption is a natural social phenomenon and cannot be eliminated. In Poland the ieve! of bribery is higer then in other EU countries because of some institutional. cultural and historical conditions. Corruption is also something natural for all human beings and therefore refers to all social activities(author's abstract)
Słowa kluczowe
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Bibliografia
  • R.D. Putnam: Demokracja vi' działaniu. Tradycje obywatelskie we współczesnych Włoszech. Znak. Kraków 1995.
  • R. Inglehart: Kultura a demokracja. W: Kultura ma znaczenie. Wydawnictwo Zysk i S-ka. Poznań 2003. s. 160.
  • S. Rose-Ackerman: Korupcja i rządy. Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2001. s. 54.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171372481

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.