PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 29 V Forum Samorządowe. Samorząd Terytorialny w Zintegrowanej Europie | 182--189
Tytuł artykułu

Kapitał obrotowy a płynność finansowa powiatów ziemskich (na przykładzie wybranych powiatów województwa wielkopolskiego

Warianty tytułu
Verhaltnis Zwischen dem Betriebskapital und dem Flussigen Finanzzustand in den Landkreisen (Auf dem Beispiel Gewahlten Kreisen in dem Woiwodschaft Grosspolen)
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Pojęcia kapitał obrotowy i kapitał pracujący odnoszone są zazwyczaj do finansów przedsiębiorstw, gdzie wskazuje się na jego znaczenie w zachowaniu płynności finansowej Kapitał pracujący jest gwarantem płynności finansowej podmiotu gospodarczego. Powiat jest jednostką samorządu terytorialnego, posiadającą osobowość prawną, co oznacza, że wykonuje określone zadania w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność W ujęciu kapitału pracującego odpowiedzialność ta sprowadza się do zachowania płynności finansowej w ujęciu krótkoterminowym oraz równowagi finansowej w ujęciu długoterminowym. W obu podmiotach rola kapitału pracującego jest niezwykle istotna. Pamiętać należ} o tym, aby przy kształtowaniu wielkości kapitału obrotowego zrealizować dwa najważniejsze priorytety, tj. maksymalizowanie wartości przedsiębiorstwa, a w powiecie zachowanie równowagi finansowej i minimalizowanie ryzyka utraty płynności w obu podmiotach. Celem opracowania jest wskazanie na istotę kapitału pracującego w powiecie, poprzez przeniesienie treści teoretycznych na grunt jednostki samorządu terytorialnego, oraz na weryfikacje empiryczną wielkości tego kapitału w wybranych powiatach województwa wielkopolskiego.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile
Bibliografia
  • L.Bednarski. R. Borowiecki. J. Duraj. E. Kurtys. T. Waśniewski, B. Wersty: Analiza ekonomiczna przedsiębiorstwa. AE. Wrocław 2001. s. 111
  • M.Sierpińska,D. Wędzki: Zarządzanie płynnością przedsiębiorstwa. Wydawnictwo Naukowe Warszawa 1997. s. 74.
  • M. Dylewski, B. Filipiak. M. Gorzałczyńska-Koczkodaj: Finanse samorządowe, deccyzje, procesy. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2006. s. 147.
  • M. Dylewski, B. Filipiak. M. Gorzałczyńska-Koczkodaj: Analiza finansowa w jednostkach samoterytorialnego. Minicipium. Warszawa 2004, s. 114-115.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171372547

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.