PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2012 | nr 2 (tematyczny) Zdrowie, sprawność i aktywność starzejącej się populacji | 26--32
Tytuł artykułu

Funkcjonowanie orzecznictwa lekarskiego oraz działalność lekarzy orzeczników w systemie zabezpieczenia społecznego i wspierania zatrudnienia

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Medical Assessment of Disability and Activities of Medical Doctors in the Social Protection System and Labour Support
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Orzecznictwo dotyczące niepełnosprawności jest w Polsce jednym z zadań lekarzy, niezbędnych do wydania decyzji administracyjnych w dziedzinie polityki społecznej i rynku pracy. Decyzje te skutkują uruchomieniem pokaźnej skali środków finansowych, pochodzących z redystrybucji dochodów na sfinansowanie świadczeń pieniężnych z zabezpieczenia społecznego oraz świadczeń o charakterze rzeczowym i usługowym, adresowanych do osób niepełnosprawnych. Medyczny charakter orzecznictwa polega na dokonywaniu przez lekarzy orzeczników oceny naruszenia sprawności organizmu w wyniku rozpoznania upośledzenia czy uszkodzenia jego funkcji i/lub struktur. Ta medyczna działalność orzecznicza podejmowana jest w sektorze społecznym (polityki społecznej), który nadzoruje proces orzeczniczy od strony prawno-administracyjnej, z wyjątkiem dotyczącym rolników indywidualnych oraz służb mundurowych, gdzie działalność orzecznicza prowadzona jest w odpowiednich sektorach branżowych: rolniczym, spraw wewnętrznych oraz wojskowym. Orzecznictwo lekarskie nie stanowi koherentnego systemu. Jest rozproszone w kilku instytucjach, w których na podstawie odrębnych regulacji różnie definiuje się niepełnosprawność oraz zakres uprawnień do świadczeń dla osób niepełnosprawnych. Orzekanie nie jest jednolite, a procedury nie są wystandaryzowane. Odmienna jest również organizacja działalności orzeczniczej, jej finansowanie i zarządzanie. (fragment tekstu)
EN
The article presents results of expertise on disability assessment in various public institutions as well as results of empirical research among the medical professionals responsible for assessment process: competencies of medical doctors, assessment process and working environment. Evaluation and comparison of disability assessment institutions in Poland are made. Article concludes with recommendations proposing complex changes in disability assessment. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie; Instytut Pracy i Spraw Socjalnych
  • Instytut Pracy i Spraw Socjalnych
  • Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
Bibliografia
  • Barnes H. (2012), Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i orzekanie o niepełnosprawności w Wielkiej Brytanii, w: S. Golinowska (red.), Instytu cjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty nie pełno sprawności, IPiSS, Warszawa.
  • Bilski D. (2012), Orzecznictwo lekarskie na potrzeby ubezpieczeń społecznych realizowane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w: S. Golinowska (red.), Instytucjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty niepełnosprawności, IPiSS, Warszawa.
  • Golinowska S., red. (2012), Instytucjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty niepełnosprawności, IPiSS Warszawa.
  • Golinowska S., Sowa A. (2012), Determinanty niepełnosprawności, w: S. Golinowska (red.), Instytucjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty niepełnosprawności, IPiSS Warszawa.
  • Łagiewnicka M., Wilmowska A. (2012), Orzecznictwo lekarskie w ubezpieczeniu społecznym rolników, w: S. Golinowska (red.), Instytucjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty niepełnosprawności, IPiSS, Warszawa.
  • Mrugalska K., Wojtyńska J. (2012), Opinie i oczekiwania środowisk osób niepełnosprawnych dotyczące przyszłego systemu orzekania o niepełnosprawności, w: S. Golinowska (red.), Instytucjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty niepełnosprawności, IPiSS, Warszawa.
  • Piętka-Kosińska K. (2012), Koszty niepełnosprawności, w: S. Golinowska (red.), Instytucjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty nie pełnosprawności, IPiSS, Warszawa.
  • Szatur-Jaworska B., red. (2003), Praktyka orzekania o niepełnosprawności, Raport z badań, Instytut Rozwoju Służb Społecznych. Warszawa.
  • Wilmowska A. (2012), Orzecznictwo o niepełnosprawności realizowane przez powiatowe i wojewódzkie zespoły orzekania o niepełnosprawności, w: S. Golinowska (red.), Instytucjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty niepełnosprawności, IPiSS, Warszawa.
  • Wilmowska A., Kaplińska G., Sławińska B., Iżycki J., Wągrowska E. (2001), Orzecznictwo lekarskie w pracowniczym ubezpieczeniu rentowym, w: S. Golinowska (red.), Zabezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych w Polsce i w innych krajach, MPiPS oraz CASE, Warszawa.
  • Zub-Karpik B., Maciorowski J. (2012), Orzecznictwo lekarskie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz w strukturach podległych prezesowi Rady Ministrów i ministrowi sprawiedliwości o zdolności do służby, w: S. Golinowska (red.), Instytucjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty nie pełnosprawności, IPiSS, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171378557

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.