PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | Porządkowanie wolności: 25 lat Śląska w mediach (na przykładzie województwa śląskiego) | 36--48
Tytuł artykułu

Obecność śląskich szkół wyższych na łamach miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk" w latach 1995-2014. Rekonesans

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Historia miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk" obejmuje niemal cały przedział czasowy, który jest przedmiotem badań niniejszej książki. Pierwszy numer ukazał się w listopadzie 1995 r., gdy polska wolność i demokracja były jeszcze bardzo młode, a na śląskim rynku czasopiśmienniczym poza kwartalnikiem "FA-art", który wówczas ukazywał się od siedmiu lat, oraz kwartalnikiem "Opcje", wychodzącym od dwóch lat, nie było żadnego godnego uwagi tytułu zajmującego się kulturą, sztuką, historią i socjologią. "Śląsk" ze swoim profilem społeczno-kulturalnym wyraźnie wypełnił lukę, jaka powstała na regionalnej mapie prasowej po zlikwidowaniu dwutygodnika (później tygodnika) "Odra" w 1950 r., następnie tygodnika "Przemiany" w 1957 r., dwutygodnika "Poglądy" w 1983 r. (reaktywowany na krótko w stanie wojennym przed ostateczną likwidacją ukazywał się jako tygodnik) i wreszcie kwartalnika "Zaranie Śląskie" w 1992 r. Do listy zamkniętych pism, stanowiących ważny głos w budowaniu opinii publicznej w zakresie kultury, można by jeszcze dołączyć kwartalnik katowickiego Oddziału ZLP - "Śląsk Literacki", który zaprzestano publikować w 1956 r. Oczywiście nie należy zapominać o tendencyjności ostatniego tytułu, jednak nie jest ona przedmiotem rozważań tego rozdziału. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Śląski
Bibliografia
  • Górnośląskie Towarzystwo Literackie 1992-2002. Materiały i dokumenty, Katowice 2002.
  • Niezwykła więź Kresów Wschodnich i Zachodnich. Wpływ lwowian na rozwój nauki i kultury na Górnym Śląsku po 1945 roku, red. K. Heska-Kwaśniewicz, A. Ratuszna, E. Żurawska, Katowice 2012.
  • "Śląsk" 1995-2014, nr 1-226.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171383199

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.