PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | Gospodarka światowa w XXI wieku - kierunki przemian | 64--92
Tytuł artykułu

Światowe przepływy usług w XXI w.

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Definicja usług nie jest jednoznacznie określona w literaturze przedmiotu. Z reguły jednak podkreśla się, że usługami są dobra o charakterze niematerialnym, czynności związane z zaspokajaniem potrzeb ludzkich, chociaż nie służą one bezpośredniemu wytwarzaniu przedmiotów . W praktyce stosuje się zazwyczaj podział usług opracowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zgodnie z nim rozróżnia się: a) usługi czyste (w wąskim znaczeniu): - transportowe: przewozy pasażerów, frachty, czarterowanie pojazdów, usługi pomocnicze i dostawcze (np. składowanie, zaopatrzenie), - podróże: usługi nabywane przez osoby podróżujące w celach zdrowotnych, turystycznych, edukacyjnych i innych (np. hotelarskie, gastronomiczne itp.), - pozostałe usługi rynkowe: usługi komunikacyjne, pocztowe, budowlane, finansowe, honoraria autorskie, opłaty licencyjne i inne, b) usługi w szerszym znaczeniu: - dochody z czynników produkcji zatrudnionych za granicą, - różnego rodzaju usługi rządowe (np. utrzymanie przedstawicielstw, składki w organizacjach międzynarodowych itp.) . Większość danych w tej części pracy dotyczy tylko czystych usług rynkowych, ale w punkcie 3.4, zawierającym charakterystykę rodzajową eksportu usług w różnych częściach świata, zamieszczono dodatkowo dane dotyczące różnych usług rządowych, pomijając jednak dochody z czynników produkcji. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Międzynarodowe stosunki gospodarcze. Wybrane zagadnienia, red. J. Dudziński, H. Nakonieczna-Kisiel, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, Szczecin 2007.
  • Bożyk P., Międzynarodowe stosunki ekonomiczne. Teoria i polityka, PWE, Warszawa 2008.
  • Międzynarodowe stosunki gospodarcze, red. J. Rymarczyk, PWE, Warszawa 2006.
  • http://unctadstat.unctad.org/ReportFolders/reportFolders.aspx.
  • Koniunktura gospodarcza świata i Polski w latach 2007-2010, red. K. Marczewski, IBRKiK, Warszawa 2009.
  • Koniunktura gospodarcza świata i Polski w latach 1999-2001, red. K, Marczewski, IKCHZ, Warszawa 2001.
  • International Trade Statistics 2012, WTO, Geneva 2012.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171384889

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.