PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | Systemowe uwarunkowania wzrostu i rozwoju gospodarczego krajów Unii Europejskiej | 115--139
Tytuł artykułu

Regulacje rynku pracy w krajach Unii Europejskiej

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ranga pracy jako czynnika wzrostu gospodarczego oraz jego specyfika, wymagająca odpowiednich regulacji umożliwiających jego efektywne wykorzystanie, skłania do badań nad związkiem regulacji rynku pracy a wzrostem gospodarczym oraz rozwojem społeczno-ekonomicznym. Historycznie, w poszczególnych krajach wypracowano systemy regulacji rynku pracy mniej lub bardziej stabilne, różniące się także sprawnością w kontekście realizacji podstawowego celu makroekonomicznego, jakim jest wzrost i rozwój gospodarczy. Różnorodne rozwiązania w tym zakresie ukształtowały się także w krajach europejskich, pomimo bliskości geograficznej i kulturowej oraz objęcia znacznego jej obszaru procesem integracji w ramach Unii Europejskiej. Celem tej części opracowania jest charakterystyka regulacji rynku pracy w krajach UE w dłuższym okresie, która posłuży do analizy instytucjonalnych uwarunkowań wzrostu i rozwoju gospodarczego w tej grupie krajów. Ze względu na znaczną liczbę regulacji, skoncentrowano się na tych, których znaczenie dla wzrostu i rozwoju gospodarczego wykazano w licznych badaniach na ten temat, a których potencjalne oddziaływanie omówiono w pierwszym etapie niniejszych badań1. Wśród nich znalazły się: wskaźnik regulacji rynku pracy, prawna ochrona zatrudnienia i swoboda zatrudnienia, płaca minimalna, cechy systemu negocjacji zbiorowych, charakterystyki systemu zasiłków dla bezrobotnych, cechy aktywnych programów rynku pracy i wysokość klina podatkowego. Dostarczono argumentów potwierdzających tezę, iż regulacje rynku pracy, stanowiące podstawę instytucjonalnego ładu tego rynku, różnią się pomiędzy krajami UE, dają jednak pewne podstawy do wyodrębnienia kilku grup krajów ze względu na stopień i charakter regulacji rynku pracy. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Ostoj I.: Znaczenie regulacji rynku pracy dla wzrostu i rozwoju gospodarczego. W.: Systemowe uwarunkowania wzrostu i rozwoju gospodarczego. Red. S. Swadźba. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Katowice 2013.
  • Kwiatkowski E.: Bezrobocie. Podstawy teoretyczne. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002.
  • Bartosik K.: Popytowe i podażowe uwarunkowania polskiego bezrobocia. "Gospodarka Narodowa" 2012, nr 11-12.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171386619

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.