PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | Projekty lokalne i regionalne : rola kompetencji w zarządzaniu projektami | 174--190
Tytuł artykułu

Kompetencje w planowaniu przestrzennym

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Istotą planowania przestrzennego jest nie tylko ustalenie przeznaczenia terenu, ale również pogodzenie szeroko pojętego interesu społecznego i gospodarczego. Jest to więc proces, którego efektem końcowym jest dokument kierujący polityką przestrzenną gminy bądź akt prawa miejscowego, który musi spełniać wiele wymagań formalnych. Nie jest to więc dzieło przypadku, splot losowych zdarzeń czy indywidualnych upodobań projektanta. W niniejszym rozdziale zostaną przybliżone klasyczne modele procesu planowania stanowiące podstawy merytoryczne oraz wybrane rozwiązania współczesnej i stale rozwijającej się urbanistyki. W dalszej części zostanie poruszona kwestia kompetencji osób zajmujących się urbanistyką w świetle obowiązujących, a także przyszłych regulacji prawnych. Następnie zostanie omówione badanie ankietowe, dzięki czemu możliwe stanie się porównanie zagadnień teoretycznych ze stanem faktycznym, tj. doświadczeniem oraz praktyką zawodową osób związanych z planowaniem przestrzennym. Zakończenie stanowi wyciągniecie wniosków i udzielenie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób obowiązujące oraz przyszłe przepisy są dostosowane do praktyki urbanistycznej. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
autor
  • Przedsiębiorstwo Projektowania Studiów, Usług i Realizacji TERPLAN sp. z o.o.
Bibliografia
  • Parysek J.J.: Wprowadzenie do gospodarki przestrzennej. Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2007.
  • Roseland M.: Dimensions of the Eco City. "Cities. The International Journal of Urban Policy and Planning" 1997, Vol. 14, No. 4.
  • Bury P., Markowski T., Regulski J.: Podstawy ekonomiki miasta. Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości, Łódź 1993.
  • Nowak M.: Uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. "Nieruchomości" 2013, nr 4.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171389511

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.