PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Ryzyko w działalności inwestycyjnej - aspekty teoretyczne i praktyczne T. 2 | 71--82
Tytuł artykułu

Ryzyko kredytowe w systemie finansowania rynku nieruchomości

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Finanse - traktowane jako krwiobieg gospodarki narodowej - są organicznie związane z procesami inwestycyjnymi realizowanymi w różnych segmentach rynku nieruchomości. Poziom i warunki udostępniania kapitału różnym zainteresowanym podmiotom są jednym z kluczowych uwarunkowań intensywności ich działalności inwestycyjnej. Jednocześnie jednak - z punktu widzenia kredytodawców - zjawisko ich wysokiej partycypacji w finansowaniu działalności inwestycyjnej wymusza konieczność umiejętnego zarządzania ryzykiem kredytowym. Podjęty problem jest niezwykle aktualny zarówno z teoretycznego, jak i aplikacyjnego punktu widzenia, gdyż mamy obecnie do czynienia z trwającym od połowy 2007 r. kryzysem na światowych rynkach finansowych, którego przyczyną-jak dowodzą specjaliści - jest kryzys na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych (subprime). Podejmowane na różną skalę przez wiele instytucji działania sanacyjne niestety nie przynoszą, jak dotąd, oczekiwanych rezultatów, stąd też problem zarządzania ryzykiem kredytowym staje się wyzwaniem także dla teoretyków poszukujących nowych, adekwatnych do dynamicznie zmieniającej się sytuacji, instrumentów zaradczych. Z kolei w Polsce w ostatnich czasach mieliśmy do czynienia z niespotykanym boomem na rynku budowlanym spowodowanym m.in. wysoką dostępnością kredytów hipotecznych. Ocenia się, że nie tylko na rynku polskim wiele banków zbyt agresywnie podejmuje ryzyko kredytowe. Cały czas bez odpowiedzi pozostaje także pytanie o skutki wpływu kryzysu amerykańskiego na gospodarkę polską, w tym także na rynek finansowania nieruchomości. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Bibliografia
  • Sławiński A.: Inżynieria finansowa a cykl koniunkturalny. W: Współczesne finanse : stan i perspektywy rozwoju bankowości. Red. L. Dziawgo. UMK, Toruń 2008.
  • Solarz J.K.: Kryzys subprime: uwarunkowania instytucjonalne. W: Współczesne finanse : stan i perspektywy rozwoju bankowości. Red. L. Dziawgo. UMK, Toruń 2008.
  • Kania E., Rosiński P.: Ryzyko kredytowe w banku. W: Zarządzanie ryzykiem. Red. K. Jajuga. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.
  • Zwolankowski M.: Logika światowego systemu finansowego a kryzys na amerykańskim rynku kredytowym. W: Współczesne finanse : stan i perspektywy rozwoju bankowości. Red. L. Dziawgo. UMK, Toruń 2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171389799

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.