PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Ryzyko w działalności inwestycyjnej - aspekty teoretyczne i praktyczne T. 2 | 139--148
Tytuł artykułu

Preferencje nabywców mieszkań na lokalnym rynku mieszkaniowym w Poznaniu

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Współczesny rynek nieruchomości stanowi skomplikowaną sieć powiązań. Decyduje o tym wielość praw związanych z nieruchomościami, złożoność zarówno strony podażowej rynku, obejmującej sumę ofert nieruchomości z danego obszaru, jak i popytowej, na którą składa się m.in. popyt na nieruchomości dotyczący chęci nabycia do nich praw. Biorąc także pod uwagę jego specyficzne cechy, wśród których pojawia się lokalny charakter rynku, skutkujący wrażliwością na zmiany demograficzne, ekonomiczne, polityczne i społeczne na danym terenie, można zauważyć, jak obszerne jest pole badawcze w tym zakresie. Rynek mieszkaniowy, podobnie jak i inne segmenty rynku nieruchomości, również stanowi dość złożony obszar badawczy, nie tylko ze względu na jego ekonomiczne znaczenie, w kontekście inwestowania w nieruchomości, ale także ze względu na jego społeczny wymiar. Mieszkanie zaspokaja bowiem zarówno podstawowe potrzeby człowieka, jak i wyższego rzędu. Stąd wydaje się, że z punktu widzenia całego rynku oraz możliwości jego rozwoju, istotnego znaczenia nabiera rozpoznanie potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa oraz motywów i preferencji, jakimi kieruje się w procesie zakupu lokali. Informacje te mogą stanowić cenne źródło dla wielu podmiotów uczestniczących w różnorodnych procesach na rynku mieszkaniowym. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Bibliografia
  • Konowalczuk J.: Ekonomiczna definicja nieruchomości i ekskluzywność praw do nieruchomości. W: Inwestycje na rynku nieruchomości. Red. H. Henzel. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego, Katowice 2004.
  • Bryx M.: Rynek nieruchomości : system i funkcjonowanie. "Poltext", Warszawa 2006.
  • Kucharska-Stasiak E.: Nieruchomość w gospodarce rynkowej. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005.
  • Łaszek J.: Rynek nieruchomości mieszkaniowych i jego specyfika. W: Ryzyka banku w zakresie określania wartości nieruchomości dla celów kredytowych w Polsce na tle trendów w Unii Europejskiej. Red. E. Kucharska-Stasiak. Fundacja na Rzecz Kredytu Hipotecznego, Warszawa 2006.
  • Głuszak M.: Segmentacja rynku mieszkaniowego na podstawie preferencji nabywców. W: Inwestycje i nieruchomości : materiały z konferencji naukowej zorganizowanej przez Katedrę Ekonomiki Nieruchomości i Procesu Inwestycyjnego (Kraków, 16 i 17 V 2005 r.). Red. A. Nalepka. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 2006.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171389815

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.