PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Ryzyko w działalności inwestycyjnej - aspekty teoretyczne i praktyczne T. 2 | 149--157
Tytuł artykułu

Ryzyko uwarunkowań planistycznych w procesie inwestowania w nieruchomości rozwojowe

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ryzyko i niepewność nieodłącznie towarzyszyły i z pewnością nadal będą towarzyszyć podejmowaniu decyzji gospodarczych, w tym decyzji inwestycyjnych na rynku nieruchomości. Przed rozpoczęciem inwestowania w nieruchomość każdy inwestor musi poczynić starania o pozyskanie gruntu, na którym zamierza zrealizować inwestycję. Może to być grunt niezabudowany lub grunt zabudowany obiektami, które w procesie inwestycyjnym będą podlegać rozbudowie, przebudowie, nadbudowie itp. Takie nieruchomości, podlegające ogólnie mówiąc ulepszeniu, są określane w literaturze przedmiotu mianem nieruchomości rozwojowych. Ich przyszły kształt, a także powodzenie całego przedsięwzięcia zależy od wielu czynników, w tym uwarunkowań planistycznych dotyczących rozwoju obszaru. Pożądana jest sytuacja, w której uwarunkowania planistyczne dla danej nieruchomości są jasno sformułowane, natomiast brak sprecyzowanej funkcji terenu i sposobu jego zagospodarowania (niepewne przesądzenia planistyczne) sprawiają, że pojawia się większe ryzyko inwestowania odczuwane przez inwestorów, co ma dalej przełożenie na niższe ceny nabywanych przez nich nieruchomości. Ten rodzaj ryzyka, zwany tu ryzykiem uwarunkowań planistycznych, został mocno wyeksponowany w Polsce po 2003 r., po zmianach regulacji prawnych w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie ryzyka uwarunkowań planistycznych w procesie inwestowania na rynku nieruchomości, a nade wszystko na próbie jego oceny przez inwestorów. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Bibliografia
  • Wiśniewski R.: Pozyskiwanie gruntów pod inwestycje. Materiały XVI Krajowej Konferencji Rzeczoznawców Majątkowych "Grunt to grunt. Aktualne aspekty w szacowaniu", Katowice 2007.
  • Kucharska-Stasiak E: Ryzyko inwestowania na rynku nieruchomości. Studia i Materiały Towarzystwa Naukowego Nieruchomości, Olsztyn 2006, vol. 14.
  • Tarczyński W., Mojsiewicz M.: Zarządzanie ryzykiem : podstawowe zagadnienia. PWE, Warszawa 2001.
  • Gawron H.: Opłacalność inwestowania na rynku nieruchomości. AE, Poznań 2006.
  • Cymerman R., Cieślak I.: Zmiana wartości gruntu w procesie inwestycyjnym. Materiały XVI Krajowej Konferencji Rzeczoznawców Majątkowych "Grunt to grunt. Aktualne aspekty w szacowaniu", Katowice 2007.
  • Krajewska M.: Wartość nieruchomości zabudowanej w różnych stanach planistycznych. Studia i Materiały Towarzystwa Naukowego Nieruchomości, Olsztyn 2008, vol. 16, nr 3.
  • Brzeski W.: Grunt to kapitał. Materiały XVI Krajowej Konferencji Rzeczoznawców Majątkowych "Grunt to grunt. Aktualne aspekty w szacowaniu", Katowice 2007.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171389823

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.