PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 1 Wybrane problemy finansów samorządowych, ubezpieczeń społecznych i zarządzania finansami | 5--17
Tytuł artykułu

Kurs walutowy i stopa procentowa w spełnianiu nominalnych kryteriów konwergencji

Warianty tytułu
The Exchange Rate and Interest Rate in the Fulfilment of the Nominal Convergence Criteria
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W Traktacie o Unii Europejskiej ustalono, że podstawą przyjęcia państw-członków Unii Europejskiej w skład Unii Gospodarczej i Walutowej będzie trwałe spełnienie kryteriów zbieżności gospodarczej, zwanych kryteriami konwergencji, które określono w odpowiednich protokołach do Traktatu. Opierają się one na kształtowaniu pięciu istotnych parametrów gospodarczych, z których trzy leżą w gestii polityki pieniężnej. Kryterium deficytu budżetowego stanowi, że wielkość deficytu nie może przekraczać 3% PKB, chyba że stosunek ten, znacznie i stale malejąc, zbliża się do tego poziomu lub jego przekroczenie jest wyjątkowe i tymczasowe. Kryterium długu publicznego zakłada, że jego wielkość nie powinna przekroczyć 60% PKB, chyba że stosunek ten maleje w wystarczającym stopniu i zbliża się do tego poziomu w zadowalającym tempie. Kryterium inflacyjne zakłada, że kraj chcący przystąpić do Unii Gospodarczej i Walutowej powinien osiągnąć stabilność cen, co oznacza, że średnia stopa inflacji w tym kraju przez rok przed przystąpieniem nie może być wyższa niż 1,5 punktu procentowego od średniej stopy inflacji w trzech krajach Unii Europejskiej, które mają najniższą inflację. (fragment tekstu)
EN
The subject of the article is an importance of the exchange rate and interest rate in the fulfilment of the convergence criteria There was made an comparative analysis between Poland, Hungary and Czech Republic, that indicates the differences in the strategies of those three countries in the approaching membership in the euro zone. In the article there were also used examples such countries as Portugal, Spain, Ireland and Greece, in order to analyze fluctuations of the exchange rate and interest rate in a period before introduction of the euro. Research confirms, that typical reaction appearing few years before entering the euro zone was appreciation of the national currency. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Przegląd Makroekonomiczny BRE Banku SA, 2003, luty.
  • Przegląd Makroekonomiczny BRE Banku SA 2002, grudzień, s. 31.
  • Campos L., Cunha E., Silva P., Portugal and the EMU: 1996-2001, the crucial years, ECB 2003
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171389997

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.