PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1981 | nr 102 Modele konsumpcji najmniej zamożnych i wielodzietnych rodzin w Polsce | 24--44
Tytuł artykułu

Zróżnicowanie modeli konsumpcji w różnych grupach społeczno-zawodowych ludności w Polsce

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Podstawowych informacji o kształtowaniu się i zmianach warunków bytowych rodzin dostarczają: statystyczne badania budżetów gospodarstw domowych; jednorazowe badania ankietowe na wybrane tematy z zakresu warunków bytowych ludności; różne źródła statystyk branżowych. Największą jednak wartość poznawczą mają wyniki badań budżetów gospodarstw domowych. Dostarczają one bowiem w miarę szczegółowych informacji o: poziomie i źródłach dochodów członków rodzin, wydatkach pieniężnych i niepieniężnych rozchodach, ilości spożywanych artykułów żywnościowych i niektórych nieżywnościowych zakupach kredytowych, warunkach mieszkaniowych oraz o wyposażeniu gospodarstw domowych w dobra trwałego użytku. W oparciu o te dane możliwe jest więc prowadzenie analiz poziomu życia członków rodzin i stopnia jego zróżnicowania w różnych przekrojach i to zarówno w ujęciu statycznym jak i dynamicznym. Możliwa jest zwłaszcza szczegółowa analiza: zmian kosztów utrzymania, zależności między stopniem zróżnicowania zarobków osób aktywnych zawodowo a stopniem zróżnicowania dochodów w przeliczeniu na jednego członka rodziny, roli polityki socjalnej w kształtowaniu poziomu dochodów, stopnia zróżnicowania warunków ekonomicznych poszczególnych grup rodzin z punktu widzenia poziomu ich zamożności, struktury wydatków pieniężnych, struktury nabywanych dóbr materialnych i usług, czy też wreszcie jakościowych zmian w odżywianiu się ludności w wyrażeniu wartości cieplnych i składników odżywczych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • A. Szczygieł i in., Normy wyżywienia dla osiemnastu grup ludności, Warszawa 1970.
  • A. Luszniewicz, Warunki bytu rodzin pracowników kolejowych w Polsce, Warszawa 1961.
  • J. Piasny, Zróżnicowanie poziomu życiowego w rodzinach polskich, Ruch Prawniczy Ekonomiczny i Socjologiczny, Poznań 1980, nr 3.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171390131

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.