PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1981 | nr 101 Ekonomiczne i prawne problemy przedsiębiorstwa uspołecznionego | 80--89
Tytuł artykułu

Instrumenty cywilnoprawne a wykonanie umów gospodarczych

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przedmiotem szczególnej troski i zaniepokojenia społeczeństwa w ramach wytworzonej sytuacji gospodarczej jest zaopatrzenie rynku indywidualnego nabywcy w dobra konsumpcyjne. Na płaszczyźnie ekonomicznej jest to zagadnienie o pierwszoplanowej doniosłości, wymagające poczynienia natychmiastowych kroków i rozwiązania przed wszystkimi innymi. Jego rozwiązanie stanowi ponadto warunek powodzenia wszelkich innych poczynań w dziedzinie uzdrawiania gospodarki. Odbiciem tej problematyki na płaszczyźnie prawa cywilnego jest zagadnienie wykonania umów gospodarczych, tzn. umów zawieranych między jednostkami gospodarki uspołecznionej, przede wszystkim zaś umów zawieranych przez producentów artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności i innych dysponentów tymi dobrami (np. importerów) z przedsiębiorstwami handlowymi, zajmującymi się bezpośrednio zaopatrywaniem rynku indywidualnego nabywcy. Sprawą o podstawowym znaczeniu jest tu funkcjonowanie tych instrumentów stworzonych przez prawo cywilne i gospodarcze, których zadanie polega na pobudzaniu stron do wykonania umowy, na stymulowaniu jej pełnego i prawidłowego wykonania, zgodnie z zasadą realnego wykonania zobowiązań. Poniższe uwagi stanowią próbę przeprowadzenia sumarycznej oceny wymienionych instrumentów. Na proces wykonywania zawartych umów gospodarczych mogą oddziaływać narzędzia przewidziane w różnych gałęziach prawa. W warunkach napięć państwo jest skłonne preferować administracyjne środki, zwłaszcza przy tendencji do centralizowania zarządzania gospodarką. Istnieją instrumenty przewidziane prawem finansowym a nawet karnym. Jednakże podstawowe znaczenie mają instrumenty cywilnoprawne, przewidziane dla sytuacji charakteryzującej się prawną równorzędnością partnerów. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • J. Trojanek, Zasada realnego wykonania umów gospodarczych, Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego 1968, z. 8-9.
  • W. Siuda, Treść zasady realnego wykonania zobowiązań w obrocie uspołecznionym, Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 1974, z. 3.
  • W. Siuda, Wpływ prawnych instrumentów na wykonanie umów o zaopatrzenie rynku dóbr konsumpcyjnych, Poznań 1980 (maszynopis).
  • M. Madey, Rękojmia przy dostawach w obrocie uspołecznionym, Warszawa 1965.
  • A. Rembieliński, J. Koprowski, A. Jaźwiński, Ogólne warunki umów sprzedaży i dostawy - komentarz, Warszawa 1979.
  • J. Trojanek, Plan-Rynek-Umowa, Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego 1978, z. 6.
  • J. Lewandowski, Kary umowne w handlu, Warszawa 1974.
  • Dekret z 26 października 1950 r., o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. nr 18, poz. 111 z 1960 r. z późniejszymi zmianami).
  • J. Kufel, W. Siuda, Prawne środki optymalizacji sytuacji nabywcy dóbr konsumpcyjnych, Poznań 1979 (maszynopis).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171390237

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.