PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2001 | Zarządzanie i handel zagraniczny w małych i średnich przedsiębiorstwach w warunkach integracji europejskiej : materiały konferencyjne | 424--438
Tytuł artykułu

Controlling w działalności małych i średnich przedsiębiorstw

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Każda osoba, która podejmuje działalność gospodarczą w obecnej sytuacji tj. w warunkach gospodarki rynkowej, wychodzi z założenia, że będzie ona prowadzona bardziej efektywnie niż u konkurencji. Do tego, aby sprawdzić, że działalność jest prowadzona efektywnie, potrzebne są pewne "narzędzia" pomiaru wykonanych zadań. W przypadku małej firmy czy właściciel osiągnie sukces czy też zbankrutuje będzie to jego prywatna sprawa. Jednym z takich narzędzi jest system controllingu. Wprowadzenie controllingu wymaga sprawnej bazy informacyjnej. W przedsiębiorstwie taką ważną bazą jest rachunek kosztów i wyników, który pozwala na formułowanie opinii i podejmowanie decyzji przez użytkowników informacji. Kierownictwo firmy musi być w posiadaniu informacji na temat rzeczywistej efektywności podejmowanych w przeszłości decyzji. W nowoczesnej gospodarce zarządzanie przedsiębiorstwem oznacza zarządzanie przyszłością, a co za tym idzie zarządzanie informacją. Controlling to nowoczesna koncepcja zarządzania, system zespołowego zarządzania przedsiębiorstwem, gdzie każdy wykonuje ściśle określone zadania i gdzie są przygotowywane i przekazywane kierownictwu metody, modele oraz informacje, które zasilają planowanie i nadzorowanie realizacji zadań. System ten wspiera menedżerów w podejmowaniu szybkich i racjonalnych decyzji. (abstrakt oryginalny)
Twórcy
  • Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Bibliografia
  • Aghte K., Der Controller in der Organisation amerikanischer Unternehmungen, Zeitschrift fuer Organisation 1/1960.
  • Bloch H., Controlling, czyli rachunkowość zarządcza, CIM, Warszawa 1994.
  • Bloch H., Controlling. Instrumenty planowania i sterowania zyskiem. Katowicka Szkoła Menadżerów, Katowice 1991.
  • Dobija M., Rachunkowość zarządcza i controlling, PWN, Warszawa 1998.
  • Rachunkowość w controllingu przedsiębiorstw, pod red. E. Nowaka, PWE, Warszawa 1996.
  • Sawicki K., Logistyka, controlling i rachunkowość we współczesnych jednostkach gospodarczych, Zeszyty Teoretyczne Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, 1994, nr 29.
  • Vollmuth H. J., Controlling. Planowanie, kontrola, zarządzanie, Agencja Wydawnicza "Placet*', Warszawa 1993.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171390489

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.