PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2013 | nr 2 (53) | 181--183
Tytuł artykułu

Jan Sadkiewicz "Ci, którzy przekonać nie umieją. Idea porozumienia polsko-niemieckiego w publicystyce Władysława Studnickiego i wileńskiego "Słowa" (do 1939)"

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Tytuł książki jest jednocześnie tytułem artykułu Cata-Mackiewicza z czerwca 1939 r. Jak opisuje Sadkiewicz, redaktor naczelny "Słowa" snuł w nim "refleksję nad dramatem człowieka, który potrafi sformułować genialne, zbawienne plany, ale brak mu umiejętności przekonania do nich ogółu; jego koncepcje odsuwane są wzgardliwie przez ludzi niedorównujących mu talentem, a jeżeli nawet są realizowane, to w tak wypaczony sposób, że zamiast zwycięstwa przynoszą klęskę" (s. 289). Nawiązanie do tego artykułu zdaje się dobrze oddawać wymowę całej książki - brak zrozumienia, lekceważenie lub zniekształcanie idei, do których przekonywali publicyści "Słowa". Jan Sadkiewicz nie tylko przejrzał pokryte kurzem roczniki przedwojennych gazet i sporządził z tego ciekawe sprawozdanie. Podczas lektury książki ma się wrażenie, że autorowi bardzo zależy, żeby myśl publicystyczna najwybitniejszych piór "Słowa" została, jeżeli nie doceniona, to przynajmniej właściwie zrozumiana. Kiedy bowiem mowa jest o koncepcjach współpracy Polski z III Rzeszą czy o popieraniu częściowego rozbioru przedwojennej Czechosłowacji, to nietrudno o resentymenty czy oburzenie. Gdyby więc komuś przyszło do głowy relacjonować ówczesną dyskusję o kształcie polityki zagranicznej II RP powierzchownie, to lepiej by się nią w ogóle nie zajmował.(fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
181--183
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski, doktorant
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171394473

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.