PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1997 | Rachunkowość w gospodarce rynkowej : nauka i praktyka : materiały konferencyjne : Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości, Ustroń 17-19 września 1997. T. 1 | 9--11
Tytuł artykułu

Leasing jako korzystne rozwiązanie finansowania inwestycji

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W Polsce leasing zaczyna się dopiero rozwijać, tymczasem w innych państwach jest on szeroko stosowany do finansowania inwestycji i w pewnych sytuacjach może się okazać najkorzystniejszą formą, a nawet złotym środkiem zgodnym z oczekiwaniami klientów. Mimo nie do końca precyzyjnego uregulowania instytucji leasingu w naszym kraju znajduje on coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Wynika to głównie z faktu, że tego typu podmioty ze względu na własne zasoby finansowe nie mogą sobie pozwolić na pozyskiwanie środków finansowych np. poprzez emisję akcji i obligacji. Leasing, wbrew niektórym poglądom, nie jest konkurentem dla kredytu, a jedynie jego alternatywą. W polskich warunkach rozpowszechnił się tzw. leasing operacyjny. W leasingu tym, zbliżonym w formie do umów dzierżawy lub najmu (umowy nie nazwanej), przedmiot umowy zalicza się do składników majątku leasingodawcy (firmy leasingowej). Charakteryzuje się tym, że przedmiotem transakcji mogą być dobra wielokrotnego użytku przez kolejnych leasingobiorców. Umowy są krótkoterminowe (maksimum 3 lata). Koszty i odpowiedzialność z tytułu użytkowania rzeczy obciążają leasingobiorcę. Na uwagę zasługuje korzyść podatkowa, jaką daje leasing operacyjny. Większość opłat związanych z zawarciem takiej umowy (szczególnie czynsz inicjalny, kolejne czynsze leasingowe, prowizja firmy leasingowej) zaliczanych jest do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorcy. Fakt ten zmniejsza natomiast podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Akademia Rolnicza w Szczecinie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171395331

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.