PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2011 | nr 1 (44) | 206--209
Tytuł artykułu

Jacek Breczko "Poglądy historiozoficzne pisarzy z kręgu Kultury paryskiej. Przezwyciężenie katastrofizmu, odrzucenie mesjanizmu"

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W dotychczasowych badaniach nad imponującym dorobkiem Instytutu Literackiego Jerzego Giedroycia oraz jego "Kultury" zajmowano się kwestiami dotyczącymi przede wszystkim procesów kreowania niepodległościowej myśli politycznej oraz wpływu tego ważnego emigracyjnego ośrodka intelektualnego na rozwój powojennej literatury i kultury polskiej. Dlatego z wielkim uznaniem należy przyjąć ukazanie się pracy Jacka Breczki z pogranicza historii idei, dziejów historiozofii i historii filozofii polskiej XX w. Analizując różnorodność twórczości najważniejszych pisarzy kręgu "Kultury" (Gombrowicza, Miłosza, Czapskiego i Stempowskiego), dokonał on udanej próby zrekonstruowania określonych wątków historiozoficznych nietworzących wprawdzie odrębnej, zwartej "doktryny", które jednak wyraźnie wpłynęły na wykształcenie się swoistej wspólnoty ideowej, związanej z krytyczną oceną totalitaryzmu powojennego oraz ze stopniowym przezwyciężaniem stanowiska katastroficznego i odrzucaniem filozofii mesjanistycznej, stanowiącej tak istotny czynnik myśli polskiej od XIX w. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
PL
EN
Review  
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
206--209
Opis fizyczny
Twórcy
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny, Poznań
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171395395

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.