PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1997 | Rachunkowość w gospodarce rynkowej : nauka i praktyka : materiały konferencyjne : Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości, Ustroń 17-19 września 1997. T. 1 | 93--101
Tytuł artykułu

Zadłużenie podmiotów w okresie transformacji

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Proces transformacji jednostek gospodarczych powinien być poprzedzony szczegółową analizą kondycji majątkowej i finansowej tych podmiotów. Nietrafność oceny, błędne wnioski, mogą powodować, że już na etapie wyznaczania kierunku procesu przekształcania sugestie zespołu przygotowawczego (reprezentującego interesy właściciela) mogą być trudne do zrealizowania. Procesy fuzji, dzielenia, sanacji, finansowej restrukturyzacji, likwidacji, upadłości wymagają zarówno od właściciela, jak i od otoczenia umiejętnego oznaczenia wartości jednostki gospodarczej, w tym wielkości zobowiązań. Praktyka wskazuje, że błędne rozpoznanie wielkości zadłużenia wpływa na wybór wariantu działania, którego skutki rozkładają się na cztery grupy partnerów, tj. właściciela, załogę, wierzycieli i ewentualnego inwestora wyrażającego chęć nabycia majątku. Stąd też metody pomiaru zadłużenia oraz sposoby oznaczania stanu wypłacalności (lub niewypłacalności) stają się elementem wspierającym procesy podejmowania decyzji w ramach przeobrażeń gospodarczych. Wysokość zadłużenia wpływa wprost na wartość podmiotu, niezależnie od tego, jakimi metodami podmiot ten wyceniamy, dlatego do identyfikacji wszystkich zobowiązań potrzebna jest nie tylko informacja prawno-ekonomiczna (w tym informacja księgowa i pozaksięgowa), ale i umiejętne wykorzystanie tej informacji. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171396379

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.