PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1997 | Rachunkowość w gospodarce rynkowej : nauka i praktyka : materiały konferencyjne : Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości, Ustroń 17-19 września 1997. T. 1 | 113--120
Tytuł artykułu

Polityka rachunkowości a polityka podatkowa przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Podstawowym celem działalności ekonomicznej podmiotów gospodarujących w warunkach gospodarki rynkowej jest osiąganie wyniku finansowego,(zysku) na poziomie gwarantującym przetrwanie albo rozwój. Osiągnięcie i utrzymanie dobrej pozycji na rynku w konfrontacji z konkurencją wiąże się nierozerwalnie z dostępem do niezbędnej informacji oraz zdolnością do jej właściwego agregowania, dezag- regowania, interpretacji i wykorzystania. Istota skutecznego działania polega na stworzeniu właściwego systemu informacyjnego (gromadzenie danych, analiza sprawozdań finansowych itp.) przystosowanego do specyfiki działalności podmiotu gospodarczego oraz umożliwiającego diagnozę sytuacji finansowej i przewidywanie na tej podstawie zdarzeń przyszłych (np. zatorów płatniczych). Spełniającym te wymogi i postulaty systemem jest rachunkowość. Jest to całościowy i zwarty system ciągłego i systematycznego gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i prezentacji informacji ekonomicznej. W rachunkowości wykorzystuje się określone metody i reguły postępowania, urządzenia ewidencyjne umożliwiające rejestrację stanu i zmian majątku jednostki gospodarczej, opis źródeł finansowania tego majątku, ewidencję przeprowadzonych operacji gospodarczych oraz wyników działalności. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Zasady rachunkowości jednostek gospodarczych. Red. K. Sawicki. Warszawa 1991.
  • Wöche G.: Die Hanndels - und Steuerbilanz. München 1990.
  • Brzezin W.: Nauka, polityka I praktyka rachunkowosci. Zeszyty Teoretyczne Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, nr 32, Warszawa 1995.
  • Sawicki K., Czubakowska K.: Polityka bilansowa i jej dylematy. "Rachunkowość" 1996, nr 7.
  • Kaleta J.: Gospodarka budżetowa. Warszawa 1985.
  • Świderska G.K., Sachnowski Z.: Wynik finansowy a dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. "Reczpospolita" 1995, nr 65.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171396577

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.