PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | Systemowe uwarunkowania wzrostu i rozwoju gospodarczego krajów Azji Południowo-Wschodniej | 143--156
Tytuł artykułu

System gospodarczy a wzrost i rozwój gospodarczy Azji Południowo-Wschodniej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wzrost i rozwój gospodarczy to bezdyskusyjnie jeden z głównych celów polityki ekonomicznej. Tak jest również w przypadku krajów Azji Południowo- - Wschodniej. Stanowi on wynik działania różnorodnych czynników, których wyodrębnienie - a w jeszcze większym stopniu określenie ich wpływu - nie jest sprawą prostą. Istnieje zgodność poglądów, że oprócz czynników podażowych (praca, kapitał, ziemia oraz sposoby ich wykorzystania) i popytowych (popyt globalny) na wzrost i rozwój gospodarczy wpływają również czynniki o charakterze systemowym (instytucjonalnym). Inaczej mówiąc, jest to szeroko rozumiana sfera regulacyjna gospodarki, która bez wątpienia oddziałuje na sferę realną gospodarki. Celem niniejszego rozdziału jest próba przedstawienia wpływu tych czynników na wzrost i rozwój gospodarczy krajów Azji Południowo-Wschodniej. Temu celowi podporządkowany został układ opracowania. W pierwszym punkcie - na bazie pierwszego rozdziału - starano się pokazać specyfikę wzrostu i rozwoju gospodarczego 11 krajów Azji Południowo-Wschodniej. Uczyniono to również oddzielnie dla dających się wyodrębnić czterech grup krajów, a mianowicie: Japonii, azjatyckich tygrysów I generacji (Korea Południowa, Tajwan, Hongkong i Singapur), azjatyckich tygrysów II generacji (Tajlandia, Malezja, Indonezja i Filipiny) oraz dawnych krajów gospodarki centralnie planowanej (Chiny i Wietnam). Zróżnicowanie warunków, w jakich odbywał się wzrost i rozwój gospodarczy tych krajów po II wojnie światowej, wymaga takiego podejścia(fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Statistical Annex of European Economy. Spring 2012. European Commission, 2012, s. 48-49: ec.europa.eu (dostęp: 6.11.2013).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171396599

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.