PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1997 | Rachunkowość w gospodarce rynkowej : nauka i praktyka : materiały konferencyjne : Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości, Ustroń 17-19 września 1997. T. 1 | 145--148
Tytuł artykułu

Ocena zdolności kredytowej gospodarstwa rolnego w warunkach braku danych z ewidencji księgowej

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Procesy restrukturyzacji w rolnictwie powodują, że stopniowo zanika pełne pokrycie majątku gospodarstw rolnych kapitałem własnym, które dotychczas było odzwierciedleniem ich niezależności finansowej. Obecnie wzrasta zakres inwestycji finansowanych kapitałem obcym, głównie kredytem o charakterze preferencyjnym. Akumułowanie kapitału własnego w rolnictwie jest powolne i uzależnione od poziomu rentowności, która kształtuje się na poziomie oprocentowania kredytów preferencyjnych. Celem opracowania jest pokazanie możliwości oceny i analizy sytuacji majątkowej i finansowej gospodarstwa rolnego przez bank w warunkach braku danych z ewidencji księgowej. Bank uzależnia przyznanie kredytu od posiadania zdolności kredytowej kredytobiorcy, od możliwości zabezpieczenia spłaty kredytu. Zdolność kredytowa oznacza zdolność spłaty rat kapitałowych kredytu wraz z odsetkami w uzgodnionych z bankiem terminach. Ewidencja księgowa prowadzona w formach określonych w Ustawie o rachunkowości umożliwia sporządzenie analizy ekonomiczno-finansowej gospodarstwa przedstawiającej stan majątkowy, wielkość zobowiązań oraz przychody i rozchody w okresie spłaty kredytu. Do dokonania oceny działalności gospodarstwa rolnego i jego kondycji finansowej konieczne są odpowiednie informacje źródłowe. Od jakości tych danych zależy jakość i adekwatność wyników analizy, a także trafność przyszłych decyzji. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Rolnicza w Szczecinie
Bibliografia
  • Kulawik J.: Wskaźniki systemowe i ich systemy w zarządzaniu gospodarstwami rolniczymi. Studia i monografie IFR I GŻ. Warszawa 1995.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171396603

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.