PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1997 | Rachunkowość w gospodarce rynkowej : nauka i praktyka : materiały konferencyjne : Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości, Ustroń 17-19 września 1997. T. 1 | 159--163
Tytuł artykułu

Przesłanki poszukiwania syntetycznego kryterium oceny kondycji finansowej przedsiębiorstw

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Działalność przedsiębiorstw w warunkach rynkowych wymusza na podmiotach gospodarczych dokonywanie różnych czynności pozwalających im pozostać na rynku. Regulacje popytowe ze strony konsumentów, wzrastająca konkurencja w poszczególnych branżach zarówno ze strony przedsiębiorstw krajowych, jak i wchodzących na rynek podmiotów zagranicznych powodują, że zarządzający podmiotami gospodarczymi muszą podejmować szybkie, a jednocześnie skuteczne decyzje. Warunki gospodarki rynkowej to wysokie ryzyko i niepewność co do zachowania rynku na podjęte przez zarządzających decyzje, dlatego muszą oni dokonywać wyboru koncepcji działania na podstawie zarówno informacji dostarczanych z rynku, jak i z wewnątrz podmiotu gospodarczego. Informacje z zewnątrz są informacjami głównie statystycznymi odnoszącymi się do ubiegłych okresów. Informacje z wewnątrz są informacjami zarówno z wcześniejszych okresów sprawozdawczych, jak i z bieżących. Ich wykorzystanie ma większe znaczenie i w nich należy poszukiwać informacji istotnych z punktu widzenia zarządzania podmiotem gospodarczym. Informacje mają za zadanie pomoc w ocenie kondycji przedsiębiorstwa zarówno bieżącej, jak i w prognozowaniu kondycji finansowej w przyszłości. Ocena bieżąca kondycji finansowej ma uchronić przedsiębiorstwo przed skutkami błędnych decyzji, które mogą narazić je na straty. Ocena kondycji finansowej z odniesieniem do przyszłych okresów ma pomóc w określeniu strategii działania przedsiębiorstwa. Związane jest to z alokacją nadwyżek środków pieniężnych, jak również z restrukturyzacją bieżącej działalności (np. eliminacja produktów nierentownych lub o niskiej rentowności). (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Altman E.I.: Financial Ratios. Discriminant Analysis and the Prediction of Corporate Bankruptcy. "Journal of Finance" 1968.
  • Beaver W.H.: Financial Rations as Predictors of Failure. "Journal of Accounting Research" 1996.
  • Casey C., Bartczak N.: Using Operating Cashflow Data to Predict Financial Distress. "Journal of Accounting Research" 1985.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171396617

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.