PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1997 | Rachunkowość w gospodarce rynkowej : nauka i praktyka : materiały konferencyjne : Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości, Ustroń 17-19 września 1997. T. 1 | 165--170
Tytuł artykułu

Centra kosztowo-wynikowe w MPWiK sp. z o.o. we Wrocławiu

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zmiany systemowe, które nastąpiły w polskiej gospodarce nav przełomie lat 1989/1990 spowodowały zmianę podejścia do działalności gospodarczej przez podmioty gospodarcze. Zmiany te dotyczyły przede wszystkim podmiotów ukierunkowanych na zysk, działających zgodnie z zasadami i regułami gospodarki rynkowej. Pozostałe podmioty gospodarcze również musiały dokonać reorganizacji i, przynajmniej częściowo, podporządkować się nowym regułom rynkowym. Do tego rodzaju podmiotów można zaliczyć jednostki komunalne wodno-kanalizacyjne. Podstawowym zadaniem tego rodzaju jednostek jest zaspokajanie zapotrzebowania ludności w wodę pitną i odprowadzanie ścieków komunalnych. Świadczą one również usługi dla podmiotów gospodarczych wykorzystujących wodę w procesie produkcyjnym i zrzucających ścieki przemysłowe. Ten drugi element, mimo że dla jednostki użyteczności publicznej drugorzędny, pozwala na potraktowanie tej części działalności jako normalnej działalności gospodarczej, natomiast zysk, mimo odsunięcia go jako pierwszoplanowego kryterium, pozostaje wciąż istotnym elementem zarządzania podmiotem. Zmiany przystosowujące do nowej rzeczywistości w pierwszej kolejności dotyczyły formy prawnej i utworzenia z podmiotów budżetowych (komunalnych) jednostek prawa handlowego. Umożliwiło to zastosowanie w większym stopniu reguł gospodarki rynkowej w zakresie działalności nie wymagającej dofinansowania, natomiast dotacje pozostały jako wyrównanie (uzupełnienie) przychodów działalności deficytowej skierowanej na zaspokajanie potrzeb ludności. Takie rozwiązanie pozwala na rozgraniczenie dwóch obszarów i skupienie się na komercyjnej działalności gospodarczej. Zmiany w formie prawnej muszą pociągać za sobą konieczność reorganizacji całego podmiotu, w tym również ewidencji księgowej. Od strony ewidencji kosztów zmiany te muszą mieć charakter radykalny i umożliwiać dostarczanie informacji niezbędnych przy wspomaganiu procesu zarządzania w jego podstawowych zadaniach: planowaniu, organizowaniu, motywowaniu, kontrolowaniu. Niniejsze opracowanie ma za zadanie zaproponowanie modelu rachunku kosztowo-wynikowego wskazującego na wyróżnione organizacyjnie miejsca powstawania tylko kosztów lub też kosztowo-przychodowego, w którym występuje możliwość powstawania wyniku finansowego. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
autor
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171396621

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.