PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Uchwalenie Ustawy o rachunkowości miało wyraźny wpływ na rozgraniczenie prawa bilansowego i podatkowego. Zazwyczaj przyjmuje się, że system prawa danego państwa składa się z gałęzi prawa, a te dzielą się na działy. Zasady podziałów, a także kryteria, które są stosowane przy ich przeprowadzaniu budzą wiele kontrowersji. Tak więc próba umiejscowienia prawa podatkowego i bilansowego w systemie polskiego prawa ma charakter propozycji, a zastosowane kryteria mogą być rozszerzone lub zmienione. Od starożytności aż do czasów nowożytnych stosowano podział prawa na publiczne i prywatne początkowo biorąc pod uwagę kryterium interesu (prawo rzymskie), potem sposób obrony interesu (Kelsen), a następnie stosunków podporządkowania (prawo publiczne) i koordynacji (prawo prywatne - Jellinek). Ten dychotomiczny podział prawa przeprowadzany na podstawie wymienionych kryteriów pozostawia duże obszary graniczne trudne do klasyfikacji i zdefiniowania, ale pokazuje historyczne pochodzenie poszczególnych gałęzi prawa i określa typowe i najstarsze dla danej gałęzi stosunki prawne. Ze względu na historycznie najwcześniejszy podział gałęzi prawa możemy stwierdzić, że prawo gospodarcze ma źródło w prawie prywatnym, a finansowe w prawie publicznym. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Liwtińczuk H.: Prawo bilansowe. Warszawa 1995
  • Kosikowski C., Ruśkowski E.: Finanse i prawo finansowe. Białystok 1994.
  • Gajl N.: Teorie podatkowe w świecie. Warszawa 1992.
  • Owoc J.: Od wyniku brutto do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w 1995 roku. "Rachunkowość" 1995, Zeszyt Specjalny.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171396637

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.