PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1997 | Rachunkowość w gospodarce rynkowej : nauka i praktyka : materiały konferencyjne : Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości, Ustroń 17-19 września 1997. T. 2 | 11--17
Tytuł artykułu

Faktoring jako nowa forma rozliczeń bezgotówkowych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Funkcjonowanie podmiotów finansowych, niefinansowych i jednostek budżetowych na rynku pieniężnym i kapitałowym wiąże się z koniecznością przeprowadzania rozliczeń pieniężnych za pośrednictwem banków. Tradycyjne formy rozliczeń w obrocie bezgotówkowym obejmują: polecenie przelewu, czek rozrachunkowy, akredytywy, karty płatnicze, rozliczenia planowe, okresowe rozliczenia wekslami i inkaso bankowe. Do wyboru określonej formy rozliczeń skłaniają uczestników charakterystyczne cechy rozliczanych transakcji. W sytuacji wysokiego poziomu inflacji, zatorów płatniczych i zniesienia obowiązku bezgotówkowego rozliczania określonych transakcji gospodarczych - co wystąpiło w latach 1989-1993 - tendencję wzrostową wykazywał udział rozliczeń gotówkowych w ogólnej kwocie rozliczeń pieniężnych. Jednak przywrócony w 1994 r. obowiązek bezgotówkowego rozliczania większych transakcji między podmiotami gospodarczymi (gdy suma jednorazowego kontraktu przekracza równowartość 3000 ECU lub, gdy wartość dzielonej transakcji w miesiącu poprzedzającym wystawienie faktury przekracza 10000 ECU wówczas bezgotówkowe rozliczenie obowiązuje w transakcjach przekraczających 1000 ECU) skierował zainteresowanie stron na wybór dogodnej formy tych rozliczeń. Zdecydowanie nową formę rozliczeń bezgotówkowych stanowi faktoring, wywodzący się z praktyki amerykańskiej a upowszechniony przez banki i instytucje finansowe Europy Zachodniej już w latach sześćdziesiątych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171396709

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.