PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1997 | Rachunkowość w gospodarce rynkowej : nauka i praktyka : materiały konferencyjne : Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości, Ustroń 17-19 września 1997. T. 2 | 157--173
Tytuł artykułu

Klasyfikacja rezerw tworzonych przez przedsiębiorstwa

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Upadek gospodarki centralnie sterowanej i przechodzenie do gospodarki rynkowej, w istotny sposób wpłynęło na zmianę podejścia do rachunkowości jednostek gospodarczych. Określana w świecie mianem ''języka biznesu", także w Polsce rachunkowość odzyskała należne jej miejsce, przede wszystkim dzięki uchwalonej we wrześniu 1994 roku Ustawie o rachunkowości. Jej twórcy nie mieli łatwego zadania. Wynikało to z zasadniczych zmian w środowisku, w jakim rachunkowość miała być wykorzystywana przez przedsiębiorstwa, zgodnie z zasadami i regułami określonymi w Ustawie. Szczegółowość zasad i reguł rachunkowości w każdym kraju na świecie budzi kontrowersje, określa bowiem jedynie w przybliżeniu zakres możliwości wykorzystania subiektywnych ocen danych zjawisk przez osoby opracowujące informacje określonego typu. Dokładne wyznaczenie granic tych subiektywnych ocen nie istnieje, bowiem życie gospodarcze jest daleko bardziej bogate aniżeli sięgnąć może wyobraźnia człowieka. Najbardziej skomplikowanym przykładem zjawisk, o których mowa, jest słusznie wyeksponowana w Ustawie o rachunkowości zasada, ostrożnej wyceny i bezpośrednio z niej wynikająca konieczność tworzenia rezerw przez przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Bibliografia
  • Maćkowska I.: Rezerwy w prawie w świetle uregulowań prawno-podatkowych. "Serwis Finansowo-Księgowy" 1996, nr 14.
  • Gmytrasiewicz M., Karmańska A., Olchowicz I.: Rachunkowość finansowa. Warszawa 1996.
  • Gmytrasiewicz M.: Rezerwy w rachunkowości. "Serwis Finansowo-Księgowy" 1995.
  • Cebrowska T., Kufel M.: Kodeks handlowy a rachunkowość spółek kapitałowych. "Rachunkowość" 1993, nr 6.
  • Fedak Z.: Wycena aktywów i pasywów bilansu oraz ustalanie wyniku finansowego. Zeszyt specjalny stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Warszawa, styczeń 1997.
  • Maćkowska I.: Rezerwy na należności. "Serwis Finansowo-Księgowy" 1996, 3 lutego.
  • Fedak Z.: Wycena aktywów i pasywów oraz ustalenie wyniku finansowego. " Rachunkowość" 1997, numer specjalny, styczeń.
  • Olchowicz I.: Zasady prawa bilansowego w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. "Doradca Podatnika" 1996, nr 16.
  • Litwińczuk H.: Dyrektywy podatkowe Wspólnot Europejskich. Podatki dochodowe, teksty i komentarz. Warszawa 1995.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171396749

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.