PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 27 Zeszyt Naukowy Studium Języków Obcych | 7--18
Tytuł artykułu

Wybrane zagadnienia nauki języków obcych w świetle dokumentów Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Teaching Foreign Languages in the Light of the Selected UE Documents
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W Europie funkcjonuje 40 języków państwowych i około 225 języków miejscowych. Zadaniem polityki językowej wszystkich krajów Unii Europejskiej jest ich zachowanie. Szczególne miejsce zajmuje też nauka języków obcych. Rok 2001 został oficjalnie ogłoszony Europejskim Rokiem Języków. Inicjatywa ta jest kontynuowana przez proklamowanie Europejskiego Dnia Języków, obchodzonego w całej Europie 26 września każdego roku. Wspólnoty Europejskie w chwili swoich narodzin (1951, 1957) tylko w niewielkim stopniu zajęły się działaniami w dziedzinie edukacji, zastrzegając, że zdecydowanie należą one do kompetencji państw członkowskich. W Traktacie paryskim i w Traktatach rzymskich problemy edukacji są poruszane jedynie w zakresie kształcenia zawodowego. W ostatnich latach UE podjęła szereg inicjatyw na polu edukacji, które nie mogą być dla Polski obojętne. Wynika to między innymi z faktu, że nie sposób prowadzić skutecznych działań w obszarze społecznym, ekonomicznym i politycznym, nie podejmując jednocześnie działań na polu edukacji. I choć nadal edukacja jest dziedziną pozostającą w wyłącznych kompetencjach rządów narodowych, to w Traktacie o Unii Europejskiej z Maastricht z 1992 r. wskazano na kluczowe działania w obszarze edukacji, już nie tylko zawodowej. Można więc mówić o traktatowych podstawach współpracy edukacyjnej. W Traktacie o Unii Europejskiej wskazano, że celem Unii jest: promowanie mobilności uczniów, studentów i nauczycieli, rozwój współpracy między szkołami i uczelniami, zachęcanie do nauki języków obcych, akceptacja uzyskanych tytułów naukowych, kwalifikacji i kompetencji, rozwój kształcenia otwartego i kształcenia na odległość. (fragment tekstu)
EN
The paper is a survey of the most important aspects concerning the ways and forms of implementation of foreign languages to students of all the countries that currently function within the borders of EU. In its final part an attempt to compare the English language programs obligatory in Polish and Italian schools was presented. (original abstract)
Bibliografia
  • Rozporządzenie MENiS z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz kształcenia w profilach w liceach profilowanych (DzU nr 61, poz. 625).
  • Europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie. Council of Europe, Language Policy Division, Wydawnictwo CODN, Warszawa 2004.
  • O nauczaniu języków obcych, MEN, "Biblioteczka Reformy", zeszyt nr 27/2000.
  • Harmer J.: How to Teach English. An Introduction to the of English Language Teaching, Longman, London 2004.
  • Harmer J.: The Practice of English Language Teaching, Longman, London 1999.
  • Komorowska H.: Polityka językowa - warianty rozwiązań w krajach europejskich, "Języki obce w szkole", 2004, nr 1, s. 38-46.
  • Komorowska H.: Spradzanie umiejętności w nauce języka obcego. Kontrola - ocena - testowanie, Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2002.
  • Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia, WSiP, Warszawa 1999.
  • Niemierko B.; Pomiar dydaktyczny a system zapewniania jakości pracy szkoły, "Nowa Szkoła", Skuteczne zarządzanie w praktyce, Wyd. RAABE, Warszawa 2001.
  • Progetto educativo d'istituto A.S. (1998/1999) 1° Circolo Didattico "E. de Amicis" San Cataldo.
  • www.eurydice.org/Documents/EvalS/files/4pages_Evaluation1_EN.pdf: A close-up on the evaluation of schools.
  • www.eurydice.org/Documents/FLT/En/FrameSet.htm: Foreign Language Teaching in Schools in Europe.
  • www.eurydice.org/Eurybase/Application/frameset.asp?country=IT&language=EN: The Education System in Italy (2002/2003).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171397151

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.