PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 21 Zeszyt Naukowy Katedry Socjologii i Psychologii | 46--53
Tytuł artykułu

Socjoutopijne myślenie a wyzwania XXI wieku (obszerny skrót)

Autorzy
Warianty tytułu
Socioutopian Thinking and XXI Century's Challenges
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jeśli zaufać sejsmografom ducha czasów można stwierdzić, że polityczna utopia już się skończyła. Już w 1985 roku Jurgen Habernas stwierdził istnienie kryzysu państwa opiekuńczego oraz wyczerpanie "zdolności utopijnych". Cztery lata później, kilka tygodni po otwarciu granicy pomiędzy RFN i NRD, Gunter Kunert dał bezwzględną odprawę utopii demokratycznego socjalizmu. Stwierdził bowiem, że zamiast wykorzystania atrakcyjności ekonomicznej społeczeństwa NRD - woli ono sięgać, jak to wyraził "po 40 latach przygnębienia po banany w marketach ALDI". Marzenia utopijne można więc uważać jedynie za emanację niesmaku cywilizacji przemysłowej. Jednakże jej mechanizmy, a mianowicie funkcjonalność, wydajność i konsumpcja - roztarły wszelkie warianty "kolektywnego Ja", którym żyje wszelka utopia. O ile to stwierdzenie jest słuszne w obrębie takiej - nazwijmy to - megamaszyny, która zresztą wyraźnie spokrewniła się z aktualnym socjalizmem, nie może nic innego powstać, jak "wolna asocjacja wolnych ludzi" - tak brzmi druzgocący wyrok autora - którą należy uważać za "klub wolnego czasu lub związek hołdujący tradycji, gdzie czyta się wspólnie manifest komunistyczny, aby uniknąć przebudzenia z letargu". W marcu 1990 roku Hans Magnus Enzensberger określił spontanicznie przez ludność zachodnich i wschodnich Niemiec przeprowadzone ponowne połączenie Niemiec jako niepodważalny dowód tego, że istnieje tylko jedna możliwość mówienia o politycznych utopiach, mianowicie w dziedzinie literatury jako wspomnienie (nekrolog). Masy ludzkie jakoby udały się w drogę przez granicę i doprowadziły istniejące w Niemczech stosunki do tańca (groteski). (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • J. Habernas: Nowa nieprzejrzystość (brak orientacji). Małe kroki polityczne. V. Frankfurt am Main 1985.
  • G. Kunert: Koniec marzeń. Idea socjalizmu rozbita. "Frankfurter Allgemeine", nr 278, 30.11.1989.
  • H.M. Enzensberger: Gangarten. Ein Nachtrag zur Utopie, in: Hat die politische Utopie eine Zukunft? Hrsg. Richard Saage. Darmstadt 1992.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171397961

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.