PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2001 | nr 10 Zeszyt Naukowy Katedry Turystyki oraz Katedry Geografii Turystycznej i Ekorozwoju | 105--114
Tytuł artykułu

Międzynarodowe Kongresy Geograficzne 1871-2000

Autorzy
Warianty tytułu
International Geographic Congresses (1871-2000)
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Czołowi geografowie świata spotykają się regularnie co cztery lata na kongresach, organizowanych przez Międzynarodową Unię Geograficzną (po angielsku: International Geographical Union - IGU, po francusku: Union Geographique Internationale - UGI). Unia powstała w roku 1922, lecz kongresy geografów mają dłuższą historię. Pierwsze takie spotkanie odbyło się z inicjatywy dyrektora Królewskiej Biblioteki w Brukseli Charlesa Ruelensa w sierpniu 1871 roku w Antwerpii pod nazwą Kongres Nauk Geograficznych, Kosmograficznych i Handlowych. Wzięło w nim udział ok. 600 uczestników, z których prawie połowa, bo aż 298 była z Belgii. Poza tym przybyło 96 Francuzów, 50 Brytyjczyków, 30 uczestników z Austro-Węgier, 26 z Niemiec i mniejsze grupy w sumie z 20 krajów świata. Amerykę reprezentowali przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Paragwaju, Azję Turcy. Nie było nikogo z Afryki ani z Australii. Kongres był przede wszystkim imprezą towarzyską, sprawy naukowe były na drugim planie. W dyskusji dominowała problematyka podróży i odkryć, ponieważ w tym czasie jeszcze znaczne tereny wnętrza lądu afrykańskiego, australijskiego i południowoamerykańskiego nie były Europejczykom znane, oraz problematyka otwierania dróg handlowych - dwa lata wcześniej otwarto bowiem Kanał Sueski. 26 poruszonych na kongresie tematów miało geograficzny charakter, 22 dotyczyło popularnej wówczas kosmografii, 36 nawigacji i handlu a 3 były etnograficzne. Dominującym językiem obrad był francuski. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • 27th International Geographical Congress in Washington 1992 - Proceedings.
  • 29th International Geographical Congress in Seoul, Korea 2000 - Program.
  • Harris, Chauncy D.: Language Use in International Geographical Congresses and the International Geographical Union. IGU Bulletin 48 (2), 1998, p. 93-102.
  • Martin, Geoffrey J.: One Hundred and Twenty Five Years of Geographical Congresses and the Formation of the International Geographical Union: or from Antwerp to the Hague. IGU Bulletin 46,1996, p. 5-26.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171398405

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.