PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | System ekonomiczno-finansowy przedsiębiorstw w gospodarce społeczno-rynkowej Polski | 21--32
Tytuł artykułu

Oddziaływanie instrumentami ekonomiczno-finansowymi na działalność gospodarczą przedsiębiorstw, ich rola w docelowym systemie ekonomiczno-finansowym

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W okresie badawczym działalność gospodarcza przedsiębiorstw była prowadzona w zróżnicowanych warunkach. Wyraźnie wyróżnić można dwa okresy: - lata 1986-1989, kiedy realizowano II etap reformy gospodarczej, - od 1 stycznia 1990 roku, kiedy przestawiono gospodarkę na tory gospodarki rynkowej. W pierwszym z tych okresów byliśmy świadkami corocznych zmian i modyfikacji natury technicznej o znaczeniu drugorzędnym. Nienaruszona pozostała kierownicza i bezpośrednio realizowana rola państwa w kształtowaniu życia gospodarczego poprzez sterowanie kategoriami ekonomicznymi i silnie wspieranymi urządzeniami organizacyjno-prawnymi. Nie przyniosło to pożądanego efektu. Opracowano co prawda program umocnienia pieniądza, ale nie uzyskał on żadnej rangi i poza Jego autorem, Narodowym Bankiem Polskim, nie był nawet podjęty do realizacji. Operacja cenowo-ddchodowa zakończyła się niepowodzeniem, brak zaufania do pieniądza wzrastał, następowała dolaryzacja naszej gospodarki We wnioskach z badań w 1988 roku stwierdziliśmy, że "z takim pieniądzem nie można budować żadnego systemu ekonomiczno-finansowego". Formułując te wnioski nie sądziliśmy, że w tak niedługim czasie zaistnieją warunki, które ukształtują nowe podłoże dla konstrukcji systemu ekonomiczno-finansowego. Przyjęto zatem zasady gospodarki rynkowej i to nie tylko deklaratywnie, lecz w postaci opracowanego przez rząd, a przyjętego przez Sejm, programu gospodarczego. Program ten jest oparty na logice mechanizmu rynkowego.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Szyrocki J., Prace naukowo-badawcze Katedry Finansów, AE. Katowice 1988.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171398979

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.