PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | System ekonomiczno-finansowy przedsiębiorstw w gospodarce społeczno-rynkowej Polski | 87--103
Tytuł artykułu

Przekształcenia własnościowe w Polsce

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przeprowadzając w 1982 roku kolejną reformą gospodarczą uważano , że mechanizm rynkowy może być wprowadzony w Polsce w warunkach dominacji przedsiębiorstw państwowych. Jednak mimo wyposażenia przedsiębiorstw państwowych w takie atrybuty, jak samorządność samodzielność i samofinansowanie nie nastąpiła poprawa efektywności gospodarowania zarówno na szczeblu przedsiębiorstw, jak iw całej gospodarce narodowej. W trakcie funkcjonowania i modyfikowania reformy gospodarczej okazało się, te przedsiębiorstwa państwowe w małym stopniu (lub wcale) reagują na informacje rynkowe. Chroniczna nadwyżka popytu nad podażą sprawiła, że wszystkie ogniwa od producentów do handlu detalicznego miały zapewnione trwanie, a często produkcja i sprzedaż wyrobów złej jakości przynosiły znaczne korzyści finansowa. Polityka celna, jak również nadopiekuńcza rola państwa, chroniąca producentów i rynek krajowy, sprzyjała pogłębianiu się niedoboru. Pod koniec lat osiemdziesiątych wiadomo było, że ożywienie gospodarki i wyjście z gospodarki niedoboru nie może się odbyć beż zmiany Systemu ekonomicznego. Trudno odmówić słuszności J. W. Kołodce* który oceniając funkcjonujący w latach osiemdziesiątych System ekonomiczny określił go jako swoisty twór hybrydowy. Był to "[...] system łączący negatywne cechy scentralizowanej gospodarki planowej 1 rynku [,...] stan nie planu, nie rynku, a więc swoisty stan nijakości systemowej, niezwykle groźny dla efektywności gospodarowania.(fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Kołodko J. W., Kryzys, dostosowanie i rozwój. Wyzwanie polityki a dylematy nauk ekonomicznych. "Wektory Gospodarki" 1989, nr 11-12.
  • Frydman A., Rapaczyński A., Prywatyzacja: przyspieszenie i przewietrzenie. Ekonomika 1 Prawo, dodatek do "Rzeczpospolitej" nr 199 z 28.08.1990 r.
  • Góralczyk W.: Akcje na zasadach preferencyjnych. Ekonomika i Prawo. "Rzeczpospolita" nr 195 z 23.08.1990 r.
  • Horsewood N. J., Jasiński P.: Cuda Pani Thatcher. "Zycie Gospodarcze" 1990, nr 49
  • Sadowski Z., Niezależne spojrzenie na prywatyzację w Polsce. Warszawa 1991.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171399145

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.