PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | Państwo w gospodarce rynkowej |
Tytuł artykułu

Rola państwa w polityce ochrony środowiska

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dotychczasowa praktyka w większości beznakładowego wykorzystywania zasobów i sił przyrody doprowadziła do tego, że dobra niegdyś wolne występują w coraz bardziej ograniczonym rozmiarze, właściwie już w wielu przypadkach stały się dobrami rzadkimi.' Racjonalne ich wykorzystywanie wymaga zatem, aby ceny zasobów i sił przyrody były ustalane ha takim poziomie, żeby stanowiły istotny element kosztów. Powinno to zmusić użytkowników do oszczędnego ich wykorzystywania. Jednakże w warunkach gospodarki : rynkowej, gdzie konkurencja wywiera presję na przedsiębiorstwie do minimalizacji kosztów, bardzo często dochodzi do tzw. eksternalizowania kosztów, czyli przerzucania ich na osoby trzecie, najczęściej społeczeństwo i przyrodę. Dla pojedynczego przedsiębiorstwa racjonalne jest produkowanie przy minimalnych kosztach również wtedy, gdy w wyniku tego poza przedsiębiorstwem powstają coraz większe szkody w środowisku. Paradoks polega na tym, że przedsiębiorstwa działają' racjonalnie, gdy uda im się maksymalnie przerzucić swoje koszty ekologiczne na Społeczeństwo. Konsekwencją takiego postępowania jest rosnące zagrożenie całego społeczeństwa, które staje się ofiarą zwiększających się i kumulujących się szkód w środowisku.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Riegel J., Neue Denken für Wirtschafts und Urnwelt. "Osterreihische Monutshefte" 1989, nr 7.
  • Umorientierung der Subventionspolitik des Bundes DIW. "Wochenbericht" 1989, nr 35.
  • Strübel M., Umweltpolitik in Europa Möglichkeiten und Grenzen. "Aus Politik und Zeitgeschichte" 1988, nr 27.
  • Art. 130 der Einheitlichen Europäischen Akte. Bulletin der EG. "Beilage" z 1986.
  • Lampert Ch., Grundfragen einer ökologisch ausgerichteten Wirtschafts- und Umweltpolitik, "Aus Politik und Zeitgeschichte" 1988, nr 27.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171399315

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.