PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2008 | nr 1 (32) | 101--111
Tytuł artykułu

Media - kultura - edukacja na pograniczu narodów i kultur. Tradycje - doświadczenia - perspektywy

Autorzy
Warianty tytułu
"Media - Culture - Education Across Nations and Cultures. Traditions - Experiences - Perspectives" Rzeszów, Bystre, 8-10 października
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Obrady plenarne otworzyło wystąpienie prof. dr. hab. Wojciecha Skrzydlewskiego, który zaakcentował rolę współczesnych mediów, ze szczególnym uwzględnieniem Internetu, w inicjowaniu i prowadzeniu procesów integracyjnych na pograniczu narodów. Profesor podkreślał, że Internet jest wehikułem cywilizacyjnym XXI wieku, a status nowych mediów stwarza szansę na integrację pogranicza w dziedzinie mediów, edukacji i kultury. Z kolei prof. dr hab. Stanisław Dylak omówił sytuację współczesnej szkoły, która nie dostrzega, że nadszedł kres statycznego nauczania, a prof. dr hab. Irina Sipakowa przedstawiła proces przenikania języka angielskiego do prasy drukowanej w Niemczech i Rosji. Następnie prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec omówił problemy Rzeszowa - miasta leżącego na pograniczu kultur (posługując się w tym celu pokazem multimedialnym), a ks. prof. PAT dr hab. Janusz Mastalski przedstawił cechy charakterystyczne "smogu medialnego". Zjawisko to przejawia się przede wszystkim przytłaczającą ilością form przekazu, ich globalnym rozmiarem, wszechpotężną manipulacją i mediatyzacją aktywności człowieka. Skutki smogu to współczesność widziana przez pryzmat "sezonowości" wiedzy, a także współczesność oceniana w kontekście zmiennych wartości, jak również pośpiechu i tymczasowości. Z kolei prof. dr hab. Alina Rynio opisała rolę środków społecznego przekazu w integralnym wychowaniu osoby. Referentka podkreślała bardzo ważną rolę edukacji medialnej, "do tej pory rzadko docenianej".(fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
101--111
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171399495

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.