PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | R. 10, z. 4 | 87--97
Tytuł artykułu

1413 - 1543 - 2013. Litwa i Korona, Anglia i Walia

Warianty tytułu
1413 - 1543 - 2013. Lithuania and the Crown, England and Wales
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dwie drogi mogą prowadzić do odpowiedzi na pytanie o przyczyny niemożności rozwiązania kwestii spornych i w związku z tym o blokadę w stosunkach polsko-litewskich i litewsko-polskich. Jedna to szczegółowe zestawienie różnic, konfliktów i wskazanie na odpowiedzialność każdej ze stron, albo tylko jednej, za zaniedbania, złą wolę, nieumiejętność, brak wrażliwości i wyobraźni, aby te problemy rozwiązać. Tą drogą obie strony postępują od dawna i trudno odnaleźć luki w literaturze poświęconej stosunkom pomiędzy Polską i Litwą, Polakami i Litwinami, i oczywiście na odwrót. Skoro dysponujemy szczegółowo i kompetentnie zestawionymi "zeszytami skarg i zażaleń", a nie posuwa to debaty w stronę rozwiązań normalizujących stosunki, warto wobec tego spróbować innej drogi. Zakłada ona nie tyle odnoszenie się do stosunków wzajemnych wprost, co szukanie tła porównawczego, które przez kontrast lub zbieżności (nie przesądzamy ani o jednym, ani o drugim) pozwoli spojrzeć na zagadnienie z odmiennego punktu widzenia. Takim spojrzeniem może być porównanie unii Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim, a unii Królestwa Anglii z Księstwem Walii. (fragment tekstu)
EN
Shared history plays an important part in the Polish-Lithuanian relations. However, the Polish and Lithuanian interpretations of that history are different. Overcoming those differences is possible only to a certain extent. The purpose of this article is to show to what extent comparative studies can contribute to a better understanding of the differences in the knowledge of and the way in which the history is remembered in Poland and Lithuania. It also attempts to build a dialogue about the past and the future. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
87--97
Opis fizyczny
Twórcy
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Bibliografia
  • J. Davies, A History of Wales, Penguin Books, 1994, s. 686.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171399661

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.