PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | Nauki o zarządzaniu dla przedsiębiorstw i biznesu | 765--777
Tytuł artykułu

Restrukturyzacja zatrudnienia w kopalniach węgla kamiennego a zarządzanie ryzykiem personalnym

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Proces reformowania górnictwa i towarzysząca mu restrukturyzacja zatrudnienia w kopalniach węgla kamiennego spowodowały istotne zmniejszenie liczebności załóg własnych w zakładach górniczych. Ubytek doświadczonej kadry kierownictwa i dozoru ruchu oraz osób posiadających szczególne kwalifikacje może niekorzystnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa górniczej pracy. Podstawowym źródłem przyjęć pracowników do przedsiębiorstw górniczych były obligatoryjne powroty do pracy, zatrudnianie absolwentów oraz pozostałe przyjęcia związane z uzupełnieniem o kadrę ze specjalistycznymi, wymaganymi przepisami kwalifikacjami. Równocześnie wiek pracowników kopalń zatrudnionych pod ziemią jest już wysoki i oznacza to konieczność przyjmowania do pracy na dole oraz w zakładach przeróbki mechanicznej węgla nowych - młodych pracowników dla odmłodzenia załóg kopalń. W celu pozyskiwania dobrze wykształconych i przygotowanych kadr dla sektora górnictwa węgla kamiennego istnieje ścisła współpraca przedsiębiorstw sektora górniczego z wyższymi uczelniami, co pozwala uczelniom kształtować ofertę na potrzeby kopalń. Podobna współpraca dotyczy również szkół średnich i zawodowych. Powiększanie liczebności firm wykonujących usługi w ruchu zakładów górniczych części spółek oraz znaczący wzrost ilości zatrudnionych przez te firmy osób pogłębiają występujące dysproporcje w zatrudnieniu przy pracach górniczych załóg własnych i obcych. Aby zminimalizować określone składowe ryzyka kadrowego, powinna być prowadzona przez kopalnie na bieżąco analiza ruchliwości pracowniczej, odpowiadająca na pytanie, ilu pracowników w ciągu roku odchodzi z rozmaitych przyczyn (tj. zwolnień, odejść naturalnych), jak zmienia się struktura zatrudnionych z tego tytułu oraz z powodu awansów pracowników oraz ilu pracowników i o jakich kwalifikacjach należy pozyskać na rynku pracy. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • AGH Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Bibliografia
  • Fornalczyk A., Choroszczak J., Mikulec M.: Restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego. Programy, bariery, efektywność, pomoc publiczna. POLTEXT, Warszawa 2008.
  • Pocztowski A.: Zarządzanie zasobami ludzkimi. PWE, Warszawa 2003.
  • Staniec I., Zawiło-Niedźwiedzki J.: Zarządzanie ryzykiem operacyjnym. C.H. Beck, Warszawa 2009.
  • Witryna Ministerstwa Gospodarki. Raport z oceny bezpieczeństwa pracy w kopalniach węgla kamiennego, http://www.mg.gov.pl
  • Witryna Ministerstwa Gospodarki. Realizacja Strategii dla górnictwa węgla kamiennego. http://www.mg.gov.pl
  • Witryna Ministerstwa Gospodarki. Strategia działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015. Dokument przyjęty przez Radę Ministrów 31 lipca 2007. http://www.mg.gov.pl
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171400717

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.