PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | nr 3(40) | 214--222
Tytuł artykułu

Komentarz do założeń projektu nowego Kodeksu postępowania administracyjnego przygotowanego przez zespół ekspercki powołany decyzją Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego nr 8 z dnia 10 października 2012 r.

Warianty tytułu
Comments to Assumptions of a Draft of a New Code of Administrative Procedure Prepared by the Expert Team Appointed by a Decision of President of The Supreme Administrative Court No. 8 of 10 October 2012
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zakres przedmiotowy oraz głębokość uznanych za niezbędne i postulowanych zmian przemawia - jak się wydaje - za zastąpieniem Kodeksu postępowania administracyjnego nową ustawą, a nie jego kolejną nowelizacją. Zabieg ten pozwoliłby również, bez naruszania sprawdzonych już i dostatecznie utrwalonych konstrukcji procesowych, uporządkować stan prawny wyznaczony przepisami kodeksu w sensie technicznym, przez wyeliminowanie "pustych" jednostek redakcyjnych i nadanie przepisom ciągłej, jednolitej, a przez to zrozumiałej dla adresatów numeracji. Stosownie bowiem do § 84 rozporządzenia Prezesa RM z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. nr 100, poz. 908), "Jeżeli zmiany wprowadzane w ustawie miałyby być liczne albo miałyby naruszać konstrukcję lub spójność ustawy albo gdy ustawa była już poprzednio wielokrotnie nowelizowana, opracowuje się projekt nowej ustawy". Jako propozycję alternatywną zamieszczono wszakże w raporcie zespołu projekt ustawy nowelizującej Kodeks postępowania administracyjnego, uwzględniając obecną systematykę regulacji kodeksowej i numerację przepisów po to, aby uwidocznić usytuowanie postulowanych rozwiązań w istniejącym układzie instytucji prawa procesowego, jak też ich związek z obowiązującymi unormowaniami. W raporcie znalazło się ponadto obszerne uzasadnienie projektowanych zmian, wraz z uwagami polemicznymi i zastrzeżeniami zgłoszonymi przez niektórych członków zespołu w stosunku do określonych założeń i konstrukcji prawnych. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
214--222
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171403827

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.