PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1989 | nr 181 Z badań nad warunkami rozwoju przemysłu | 95--105
Tytuł artykułu

Programowanie branżowe jako instrument kształtowania rozwoju przemysłu

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Proces programowania rozwoju i rozmieszczenia określonej branży przemysłu obejmuje całokształt prac zmierzających do stworzenia koncepcji przyszłego rozwoju rozpatrywanego układu gospodarczego. Ustalony w wyniku tych prac program rozwoju, w sposób ogólny można określić jako sformalizowany opis celów i środków dla ich realizacji. W procesie programowania następuje więc opracowanie kilku wariantów rozwoju badanego układu, a następnie wybór rozwiązania najkorzystniejszego z punktu widzenia przyjętego kryterium. Procedura badawcza zmierzająca do opracowania programu rozwoju i rozmieszczenia branży przemysłu, głównie ze względu na jej odrębności metodyczne, a także stosownie do zakresu rzeczowego prowadzonych badań, określana jest w literaturze jako tzw. programowanie branżowe. Należy jednak zauważyć, że termin ten -zwłaszcza w praktyce programowania - nie zawsze odnosił się wyłącznie do ram określonej branży przemysłu. Z tego punktu widzenia zakres znaczeniowy programowania branżowego często jest szerszy. Może ono obejmować zarówno programowanie rozwoju jednostki będącej układem kilku przedsiębiorstw stanowiących tylko część branży, jak i programowanie układu przekraczającego ramy branży. Nie zawsze bowiem istnieje zgodność pomiędzy merytorycznie uzasadnionym celem prac programowych, określających podmiot i przedmiot programowania, a zasadami formalnej klasyfikacji i administracyjnego podziału przemysłu. Często podkreśla się, że w zakresie programowania rozwoju i rozmieszczenia zakładów przemysłowych za jednostkę programową można przyjąć taki układ, w którym występują ważne z punktu widzenia celu badawczego możliwości techniczno-ekonomicznych rozwiązań. W związku z tym przedmiotem programowania branżowego może być, jak już wspomniano, zarówno układ kilku przedsiębiorstw, stanowiących część branży i obejmujący tylko zakłady określonego rodzaju przemysłu, wytwarzające wyroby o jednakowym przeznaczeniu, jak i cała branża przemysłu, a także grupa kilku wzajemnie powiązanych branż, wchodzących w skład określonej gałęzi lub należących do różnych gałęzi przemysłu. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Pietrzkiewicz T., Problemy prognozowania i programowania rozwoju gospodarczego. Warszawa PWN 1970.
  • Baka W., Programowanie rozwoju gałęzi przemysłu. Zarys problemów i metod. Warszawa Wydawnictwo "Arkady" 1971.
  • Baka W., Góra S., Knyziak Z., Porwit K., Planowanie gospodarki narodowej. Warszawa PWE 1975.
  • Klasyfikacja przemysłu. Zeszyt Metodyczny nr 68. Warszawa GUS 1986.
  • Knyziak Z., Lissowski W., Ekonomika i programowanie inwestycji przemysłowych. Warszawa PWN 1967.
  • Secomski K., Elementy polityki ekonomicznej. Warszawa PWE 1972.
  • Porwit K., Miejsce programowania rozwoju gospodarki w systemie planowania. W: Programowanie rozwoju gospodarczego. Pr. zbior. pod red. T. Pietrzkiewicza. Warszawa PWE 1975.
  • Kruszczyński S., Planowanie gospodarki narodowej i elementy polityki ekonomicznej. Warszawa PWE 1974.
  • Secomski K., Podstawy planowania perspektywicznego. Warszawa PWE 1966.
  • Baka W., Rachunek ekonomiczny w programowaniu gałęziowym. W pr. zbior.: Rachunek, ekonomiczny w gospodarce socjalistycznej. Warszawa PWN 1974.
  • Lissowski W., Wpływ układu działowo-gałęziowego na układ regionalny planu przestrzennego. Biuletyn Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN nr 34, Warszawa 1965
  • Opałło M., Studium metod planowania struktury przestrzennej przemysłu. Prace Instytutu Planowania 1969 nr 13.
  • Opałło M., Dysproporcje w strukturze przestrzennej przemysłu w Polsce Ludowej. Warszawa PWE 1969.
  • Wojtasiewicz L., Planowanie rozmieszczenia inwestycji. System rachunków. Warszawa PWE 1972.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171405909

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.