PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2015 | nr 2 (61) | 165--167
Tytuł artykułu

Jerzy Jarowiecki Z badań nad polską prasą konspiracyjną w latach 1939-1945 Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania "Edukacja", Wrocław 2013

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Tradycje polskiej prasy konspiracyjnej sięgają II połowy XIX wieku, przy czym samo pojęcie "prasa konspiracyjna" bywało w historii prasy polskiej rozmaicie rozumiane. Najpierw, czyli w okresie powstania styczniowego, i tuż przed jego wybuchem, była to - jak stwierdza Jarowiecki - "konspiracyjna propaganda polityczna i niepodległościowa prowadzona za pomocą broszur i prasy na skalę nieznaną uprzednio w dziejach prasy światowej", obecna nie tylko w Królestwie Polskim, ale również poza jego granicami. Następnie od końca XIX w. prasa konspiracyjna była związana z ugrupowaniami politycznymi reprezentującymi ruch socjalistyczny (zwłaszcza PPS), zaś w okresie dwudziestolecia międzywojennego - ruch komunistyczny (zwłaszcza KPP). Natomiast w okresie rozwoju prasy konspiracyjnej po II wojnie światowej można wskazać kilka etapów: w latach 1944-1949; w latach 1976-1981; od wprowadzenia stanu wojennego do końca 1990 r. W PRL były to liczne pisma niskonakładowe, wydawane poza zasięgiem instytucjonalnej, prewencyjnej cenzury państwowo- partyjnej, reprezentujące różne organizacje szeroko rozumianej opozycji demokratycznej (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
PL
EN
Review   Press   History  
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
165--167
Opis fizyczny
Twórcy
  • Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171406967

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.