PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Pięciolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej | 63--74
Tytuł artykułu

Zmiany na rynku pracy województwa opolskiego po akcesji polski do Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Skutki transformacji ustrojowej w Polsce dla rynku pracy zostały opisane już dość szeroko. Z wielu dostępnych analiz krajowego, regionalnych i lokalnych rynków pracy wynika, że immanentną cechą stało się występowanie nierównowagi między jego składowymi, popytem na pracę i podażą pracy, wyrażającej się w nadwyżce podaży pracy nazywanej bezrobociem, a wynikającej ze zmian czynników kształtujących zarówno popytową, jak i podażową stronę rynku pracy. Zjawisko bezrobocia w Polsce oprócz tego, że nabrało trwałego charakteru, zaczęło się też silnie różnicować regionalnie i podlegać zmianom w czasie, w zakresie wolumenu i struktury. Wśród województw, których sytuacja na rynku pracy nie należała do najgorszych w kraju, ale kształtowała się poniżej wzorca krajowego stopy bezrobocia, znalazło się województwo opolskie. Przed transformacją ustrojową należało ono do grupy województw o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego, lecz w miarę upływu dekady lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zaczęło stopniowo tracić swoją pozycję. Modernizacja i restrukturyzacja gospodarki regionu, aczkolwiek przyniosły liczne pozytywne rezultaty, to jednak nie przyczyniły się do wzrostu konkurencyjności regionu, jego atrakcyjności inwestycyjnej oraz jako miejsca pracy i zamieszkania młodych i dobrze wykształconych ludzi. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Politechnika Opolska
Bibliografia
  • Zagórowska A.: Sytuacja spoieczno-gospodarcza Opolszczyzny. W: Nowa gospodarka społeczna w rozwoju regionalnym i lokalnym. Red. E. Leś, M. Oldak. "Zeszyty Gospodarki Społecznej", tom 3, Warszawa 2008.
  • Ekonomia rynku pracy. Red. D. Kotlorz. Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej im. K. Adamieckiego, Katowice 2007.
  • Zagórowska A.: Rynek pracy a zmiany demograficzne dawnych województw makroregionu południowego. Dynamika, struktura, aspekty przestrzenne, prognoza. Opole 2001.
  • Heffner K.: Region migracyjny - migracje zagraniczne jako czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego. W: Perspektywy demograficzne Śląska do 2030 r. Red. A. Zagórowska. Seria: Studia i Monografie. Z. 223. Oficyna Wydawnicza Politechniki Opolskiej, Opole 2008.
  • Heffner K., Solga B.: Wybrane problemy rozwoju społeczno-gospodarczego Śląska Opolskiego. W: Wyzwanie dla polityki społecznej Śląska w kontekście kryzysu i procesów demograficznych. Red. A. Zagórowska. Wydawnictwo Instytut Śląski Sp. z o.o., Opole.
  • Głębocka K.: Rynek pracy w jednoczącej się Europie. Wybrane zagadnienia do studiowania. Warszawa 2005.
  • Woźniak B.: Bezrobocie równowagi i nierównowagi a polityka państwa wobec rynku pracy. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Poznań 2008.
  • Rauziński R.: Kształcenie i zatrudnienie kadr z wyższym wykształceniem na Śląsku Opolskim na tle uwarunkowań demograficznych do 2020 r. W: Regionalna polityka edukacyjna. Red. R. Rauziński, T. Sołdra-Gwiżdż. PIN - Instytut Śląski w Opolu, Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN, Komisja Regionalna Polityki Społecznej, Politechnika Opolska, Opole 2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171409639

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.