PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Pięciolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej | 87--94
Tytuł artykułu

Analiza zmiany sektorowej struktury zatrudnienia w gospodarce Polski

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wielu ekonomistów stoi na stanowisku, że impulsy do głębokich zmian strukturalnych w gospodarce polskiej wiązały się z kilkoma przełomowymi zdarzeniami, wśród których można wyróżnić: transformację społeczno-gospodarczą, wstąpienie kraju do Unii Europejskiej czy ostatni kryzys na światowych rynkach finansowych. Transformacja społeczno-ekonomiczna spowodowała, że zmiany strukturalne w gospodarce polskiej traktowane są jako jeden z priorytetowych procesów ekonomicznych. Zgodnie z literaturą przedmiotu stanowią one jeden z najważniejszych przejawów transformacji ustrojowej w Polsce z punktu widzenia wykształcenia dojrzałego mechanizmu rynkowego. Innym aspektem tego procesu jest fakt, że stworzenie nowych struktur ekonomicznych determinuje wysoką konkurencyjność rodzimych firm i produktów na arenie międzynarodowej. Znaczącą rolę w przeobrażeniach strukturalnych - choć mniejszą niż transformacja gospodarki - odegrało wejście Polski do UE. Strukturalne aspekty ponownie przybrały na znaczeniu z uwagi na otwarcie się nowych rynków i możliwość funkcjonowania w oparciu o inną dostępność do czynników wytwórczych. Obecnie wielu ekonomistów oczekuje również widocznych przekształceń strukturalnych w związku z pojawieniem się kryzysu na światowych rynkach finansowych oraz w sferze realnej wielu krajów.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, doktorant
Bibliografia
  • Socha M., Sztanderska U.: Strukturalne podstawy bezrobocia w Polsce. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000.
  • Kołodko G.W.: Globalizacja a perspektywy rozwoju krajów posocjalistycznych, TNOIK Dom Organizatora, Toruń 2001.
  • Malina A.: Analiza struktury zatrudnienia w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej. W: Przestrzenno-czasowa analiza rynku pracy w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Red. A. Malina. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2008.
  • Jarmołowicz W., Woźniak B.: Bezrobocie równowagi i nierównowagi w gospodarce transformującej się (na przykładzie Polski). W: Bezrobocie w Polsce - diagnoza sytuacji, pożądane kierunki w ograniczaniu bezrobocia. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2006.
  • Adamczyk A.: Makroekonomiczne uwarunkowania bezrobocia transformacyjnego w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Zeszyty Naukowe, Seria Specjalna: Monografie. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 2005.
  • Jakóbik W.: Państwo i rynek a proces dostosowań strukturalnych, "Gospodarka Narodowa" 1997, nr 10.
  • Hockuba Z.: Droga do spontanicznego porządku. Transformacja ekonomiczna w świetle problemu regulacji. PWN, Warszawa 1995.
  • Kotlorz D.: Zmiany w działowej strukturze zatrudnienia w Polsce w latach 1995-2001. W: Wzrost gospodarczy, restrukturyzacja i rynek pracy w Polsce. Ujęcie teoretyczne i empiryczne. Red. S. Krajewski, L. Kucharski. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171409667

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.